معرفی روش های جدید آبیاری در کشاورزی

امروزه با توجه به گرم شدن کره زمین، تغییرات آب و هوایی و افزایش جمعیت مشکلات ناشی از کم آبی به یکی از مسائل مهم دنیا تبدیل شده است. جالب است بدانید سازمان ملل متحد، بحران کم آبی و مدیریت آب را بعد از مشکل افزایش جمعیت به عنوان دومین مسئله اصلی مهم جهان می شناسد. بر این اساس اغلب کشورها چه کشورهایی که بحران کم آبی دارند و چه کشورهایی که با بحران کمی آب مواجه نیستند؛ به دنبال راهکارهایی برای صرفه جویی در آب و مدیریت آب هستند. روش های جدید آبیاری از جمله این راهکارهاست.

لازم است بدانید وضعیت بحران کمی آب در خاورمیانه بسیار جدی است و از نظر سازمان ملل بحران کم آبی در خاورمیانه بعد سیاسی- امنیتی گرفته است. بنابراین کشورهای خاورمیانه از جمله ایران به دنبال راهکارهای منطقی برای حل بحران کم آبی هستند.

 

در ایران، بخش کشاورزی به دلیل آبیاری سنتی؛ بیشترین مصرف آب و هدررفت آب را دارد. بنابراین با توجه به بحران کم آبی لزوم سرمایه گذاری در زیرساخت‌های مناسب برای برداشت آب یعنی استفاده از روش جدید آبیاری راهکار منطقی برای مواجه با مشکل بحران آب در خاورمیانه و ایران است.

چرا بخش کشاورزی ایران باید از روش های جدید آبیاری استفاده کند؟

 

 

روش آبیاری کشاورزی ایران اغلب دیم و وابسته به بارش های باران بوده است. کشور ما ایران باتوجه به شرایط جغرافیایی و اقلیم، همیشه با کمی بارش و خشکسالی رو‌به‌رو بوده است. با توجه کاهش شدید بارش ها در سال های اخیر؛ کشاورزانی که به آبیاری دیم و بارش ها متکی بوده اند با مشکلات و زیان دهی مواجه شده اند. همچنین راهکار آن ها برای استفاده از منابع آب های زیرزمینی نیز نجات بخش نبوده، چراکه در نتیجه استفاده بیش از حد کشاورزان از منابع آب های زیرزمینی و کمی بارش، این منابع آبی نیز رو به اتمام است.

بنابراین با توجه به قابلیت کشور ایران از نظر داشتن زمین های وسیع و تنوع اقلیمی برای تولید انواع محصولات کشاورزی و باغی به جای حذف کشاورزی بهتر است روش آبیاری دیم و سنتی را کنار گذاشته و از روش جدید آبیاری استفاده کرد. خوشبختانه تجربه استفاده از روش  جدید آبیاری کشورهایی که با کم آبی روبه رو بوده اند بیانگر، افزایش باردهی محصول و همزمان صرفه جویی در مصرف آب بوده است. بنابراین می توان گفت راه نجات فعالان بخش کشاورزی ایران تجهیز مزارع و باغات به روش های جدید آبیاری است.

 

لطفا با مطالعه مقاله تا انتها همراه ما باشید تا با چگونگی تبدیل بحران کم آبی در ایران به فرصتی برای افزایش تولید و صادرات محصولات باغی و کشاورزی در خاورمیانه آشنا شوید.

اهمیت مدیریت آبیاری

آب یکی از عناصر اصلی کشاورزی است. با توجه به شرایط بحران کم آبی در جهان، برای تولید محصولات کشاورزی وگلخانه ای باید به فکر تأمین آب کافی برای رشد و باردهی محصولات بود.

آبیاری چیست؟ انتخاب روش آبیاری به چه عواملی بستگی دارد؟

روند تأمین آب محصولات زراعی تحت عنوان آبیاری شناخته می شود. آبیاری رطوبت مورد نیاز برای رشد، جوانه زنی و سایر نیازهای گیاه و درخت را فراهم می کند. نوع آبیاری که کشاورز انتخاب می کند به عواملی مانند نوع خاک، نوع محصول، فصل، توپوگرافی زمین و الگوهای آب و هوایی بستگی دارد. آب آبیاری می تواند از طریق آب های سطحی، آب های زیرزمینی، چشمه ها، چاه ها، رودخانه ها، دریاچه ها، مخازن سد و یا فاضلاب تصفیه شده تأمین شود. کشاورزان باید از منبع آب کشاورزی خود محافظت کنند تا احتمال آلودگی آب را به حداقل برسانند. یکی از روش هایی که علاوه بر مصرف بهینه آب، احتمال آلودگی آب را کاهش می دهد استفاده از روش های نوین آبیاری است.

منظور از روش های جدید آبیاری چیست؟

 

در کشاورزی، آبیاری محصولات به دو روش سنتی و روش نوین آبیاری انجام می شود. همان طور که در بالا اشاره شد. امروزه دیگر امکان استفاده از روش های آبیاری سنتی مانند روش دیم (وابسته به باران) و غرقابی وجود ندارد. بنابراین با توجه به بحران کم آبی که در دنیا و ایران وجود دارد استفاده از روش های نوین آبیاری راهکاری منطقی برای ادامه فعالیت و حتی توسعه فعالیت های کشاورزی و گلخانه ای است.

روش های جدید آبیاری، روش هایی است که با کمک تجهیزات پیشرفته نیازهای آبی گیاه با مصرف بهینه آب برطرف می شود. در روش های نوین آبیاری در نتیجه آبیاری محصول بر اساس نیازش، هدررفت آب به طور چشمگیری کمتر می شود. همچنین با کاهش آلودگی آب، کیفیت و باردهی محصول افزایش پیدا می کند.

 

بنابراین می توان گفت: هدف اصلی همه روش های نوین آبیاری این است که با مصرف بهینه آب، نیازهای آبی گیاه برطرف شود.

روش های نوین آبیاری کدامند؟

روش های نوین آبیاری عبارتند از:

 

  1. آبیاری سطحی
  2. آبیاری تحت فشار که شامل: آبیاری بارانی و آبیاری قطره ای است.
  3. آبیاری زیرزمینی یا آبیاری زیر سطحی

 

روش آبیاری سطحی

روش های جدید آبیاری

 

 

در روش آبیاری سطحی، آب منبع آبیاری از طریق نهر، جوی آب، کانال خاکی و اخیرا با استفاده از لوله ها روی سطح خاک (که معمولا با شیارهایی مشخص شده اند) جاری می شود. آب در روش آبیاری سطحی کم کم در خاک نفوذ می کند و در اختیار ریشه گیاه قرار می گیرد. آبیاری سطحی در خاک هایی که سرعت نفوذ آب از سطح متوسط تا حداقلی است، بهترین عملکرد را دارد. آبیاری سطحی برای شیب های ملایم و منظم مناسب است. از روش آبیاری سطحی عمدتاً برای گیاهان زراعی و باغات استفاده می شود. درواقع کارآیی روش آبیاری سطحی به نوع خاک و محصول بستگی دارد.

سطحی زیاد است؛ برای بهینه کردن مصرف آب در آبیاری سطحی، می توان از روش های نوین آبیاری کمک گرفت. از جمله لوله ها و تجهیزات آبیاری نوین کشاورزی مورد استفاده در روش آبیاری سطحی می توان به لوله های دریچه دار هیدروفلو و نوارهای آبیاری اشاره کرد.

 

روش آبیاری بارانی

 

در روش آبیاری بارانی، آب منبع آبیاری از درون لوله های پلی اتیلنی که در زمین کشاورزی قرار گرفته اند، می گذرد و توسط نازل های تنظیم شده که در فواصل مشخص روی لوله قرار گرفته اند؛ آب به صورت اسپری در هوا پخش و روی محصولات پاشیده می شود.

 

استفاده از روش آبیاری بارانی و آب پاش ها برای انواع خاک و هر شیبی مناسب است؛ مخصوصا خاک هایی که نفوذ زیادی دارند.  با روش آبیاری بارانی می توان محصولات زراعی و ردیفی مزارع کوچک و مزارع بزرگ را آبیاری کرد.

 

 

لازم است بدانید برخی از آب پاش ها که قطرات بزرگی از آب را پخش می کنند؛ باعث از بین رفتن سبزیجات مانند کاهو می شود. بنابراین برای چنین گیاهانی مناسب نیست. برای جلوگیری از مسدود شدن و گرفتگی آبپاش ها باید ذرات معلق موجود در آب نیز فیلتر شود. از جمله لوله ها و تجهیزات آبیاری نوین کشاورزی مورد استفاده در روش آبیاری بارانی می توان به لوله های نیوفیت، پایه آبپاش نیوفیت، فیلترهای دیسکی، فیلترهای اسکرین و فیلتر اسکرین خودشوینده اشاره کرد.

روش آبیاری قطره ای

در آبیاری قطره ای، آب منبع آبیاری از درون لوله های پلی اتیلنی که در زمین کشاورزی قرار گرفته اند، می گذرد و توسط قطره چکان هایی که بر فواصل مشخص روی لوله قرار گرفته اند؛ با فشار کم به صورت قطره های کوچک آب براساس نیاز مصرفی گیاه به خاک منتقل می شود.

 

روش آبیاری قطره ای روش از روش آبیاری بارانی و سطحی کارآمدتر است زیرا تلفات آب را کاهش می دهد. رشد علف های هرز را به حداقل می رساند و بهره وری را افزایش می دهد. در مناطق خشک جهان و زمین های بدون وزش باد روش آبیاری قطره ای پرکاربردترین روش آبیاری است که مورد استفاده قرار گرفته است.

 

روش آبیاری قطره ای مناسب محصولاتی است که در امتداد لوله های آبیاری پلی اتیلن و قطره چکان ها به صورت ردیف کاشته شده اند. آبیاری قطره ای برای انواع خاک و هر شیبی مناسب است. در روش آبیاری قطره ای نیز برای جلوگیری از انسداد قطره چکان ها با رسوبات آب نیاز به فیلتر آب است. از جمله لوله ها و تجهیزات آبیاری نوین کشاورزی مورد استفاده در روش آبیاری قطره ای می توان به نوارهای آبیاری قطره ای، بابلر تنظیم شونده، لوله‌های پلی اتیلن تاشو (لی‌فلت)، نوار آبیاری قطره ای پلاکدار، لوله‌های دریپردار(قطره چکان دار)، لوله‌های نیوفیت، فیلترهای دیسکی، فیلترهای اسکرین و فیلتر اسکرین خودشوینده اشاره کرد.

 

روش آبیاری زیرزمینی یا آبیاری زیر سطحی

در روش آبیاری زیرسطحی، آب منبع آبیاری از درون لوله های پلی اتیلنی که در زیر سطح خاک قرار گرفته اند، می گذرد و توسط قطره چکان هایی که بر فواصل مشخص روی لوله قرار گرفته اند، مستقیم ریشه گیاهان را آبیاری می کند. در واقع در روش آبیاری زیر سطحی سعی می شود تا از خیس شدن سطح گیاه جلوگیری شود و مستقیم ریشه گیاه آبیاری شود.

 

روش آبیاری زیرسطحی برای مناطق خشک که وزش باد در آن زیاد است، مناسب است؛ زیرا اتلاف آب به دلیل تبخیر را کم تر می کند. آبیاری زیرزمینی را می توان برای آبیاری هر محصول در هر شیب قابل کشت تنظیم کرد. روش آبیاری زیر سطح برای محصولاتی که ریشه کم عمق دارند مانند سبزیجات، توت فرنگی مناسب است، زیرا ریشه گیاه می تواند قطره چکان های موجود در لوله ها را مسدود کرده و باعث از بین رفتن محصول شود. همچنین برای جلوگیری از انسداد لوله ها و قطره چکان ها به دلیل رسوبات آب، آب نیاز به فیلتر شدن دارد.

 

از جمله لوله ها و تجهیزات آبیاری نوین کشاورزی مورد استفاده در روش آبیاری زیر سطحی می توان به نوار آبیاری قطره ای پلاکدار، فیلترهای دیسکی، فیلترهای اسکرین و فیلتر اسکرین خودشوینده کرد.

 

آیا استفاده از روش های جدید آبیاری در ایران امکانپذیر است؟

در پاسخ به اینکه آیا می توان از روش های نوین آبیاری برای کشاورزی، محصولات باغی و گلخانه ای در ایران استفاده کرد. باید گفت: بله. زیرا لوله های پلی اتیلن، اتصالات و تجهیزات روش های نوین آبیاری سطحی، قطره ای، بارانی و زیرسطحی در ایران تولید می شود. شرکت اصفهان پلاست یکی از برترین شرکت های تولید کننده تجهیزات آبیاری و آبرسانی در کشاورزی است. لازم است بدانید شرکت اصفهان پلاست از جمله شرکت های باتجربه در زمینه تولید لوله های پلی اتیلن، اتصالات و تجهیزات روش های نوین آبیاری در ایران است. چراکه از سال ۱۳۷۶ تاکنون در این زمینه فعالیت داشته و با توجه به نیازهای کشاورزان، باغداران و گلخانه ها تجهیزات آبیاری جدید و با کیفیتی به بازار عرضه کرده است.

 

لازم به ذکر است کیفیت و عمر لوله ها و تجهیزات لوله های پلی اتیلن و اتصالات آبیاری سطحی، قطره ای، بارانی و زیر سطحی شرکت اصفهان پلاست قابل مقایسه با محصولات خارجی مشابه است.

 

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم با معرفی و کارآیی روش های نوین آبیاری، شما فعالان بخش کشاورزی و باغداری ایران را با چگونگی حل مسئله ضرردهی فعالیت درکشاورزی و باغداری آشنا کنیم.

 

قبل از رها کردن زمین کشاورزی و روستا به دلیل بحران کمی آب و ضرر دهی محصولات کشاورزی و باغی؛ آخرین و بهترین فرصت احیا کشاورزی، اقتصاد و معیشت زندگی خانوادگی تان رو از دست ندهید.

 

مشاوران اصفهان پلاست همراه شما فعالان بخش کشاورزی و باغداری هستند تا با بررسی نیاز به اصلاح شبکه آبیاری مزرعه تان؛ جایگزینی روش آبیاری سنتی با روش نوین آبیاری مختص شرایط و وضعیتتان را به شما پیشنهاد دهند. تا علاوه بر رونق مجدد مزرعه و محصولات باغیتان، به عنوان یکی از افراد موفق در احیا و اشتغال زایی کشاورزی و باغداری در روستا و شهرتان شناخته شوید.

برای مشاوره و خرید لوله های پلی اتیلن، تجهیزات و اتصالات مورد استفاده در روش های نوین آبیاری با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۶۶۱۴۱۰۰۰

۰۹۱۲۱۲۲۶۶۵۰

۰۹۱۲۴۳۳۱۷۲۹

۵/۵ - (۲ امتیاز)

برچسب ها :

فهرست مطالب

نویسنده مقاله

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121226650