لوله پلی اتیلن

به لوله هایی  که از پلیمریزاسیون اتیلن تولید شده باشند و به منظور انتقال انواع سیالات مانند آبرسانی کشاورزی و آب آشامیدنی، صنعتی مانند گاز و غیره به کار گرفته شوند را لوله پلی اتیلن می گویند.

با توجه به مزایای زیادی که انواع لوله پلی اتیلن برای انتقال آب کشاورزی و آشامیدنی فراهم میکند، خرید و فروش لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن یکی از پرطرفدارترین محصول کشاورزی است که باعث شده کشاورزان برای راندمان بهتر در خصوص هزینه ها و هدر رفت آب در آبیاری کشاورزی از آن استفاده کنند. به خصوص این  محصول در پروژه های عمرانی و بین شهری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این لوله ها خیلی زود به علت وزن پایین که باعث می شد حمل اسان تری هم داشته باشند و ضایعات کمی که تولید می کردند بین مردم محبوب شدند و پرکاربردترین آن ها لوله پلی اتیلن کشاورزی است.

استاندارد لوله های  پلی اتیلن ( PE) در سال 1382 در کمیسیون تصویب شد، این استاندارد مشخصه های این لوله پلی اتیلنی را برای کاربرد انتقال آب و همچنین مصارف ساختمانی مشخص می  کند. لوله‌ها باید مطابق استاندارد ملی به مشخصه INSO 14427-2، از لحاظ قطر، ضخامت و دوپهنی بررسی شوند. قبل از آن گرانول ها در پتروشیمی در یک سری از تست ها باید استاندارد ملی ایران به شماره INSO 14427-1، دریافت کنند. 

برای دسته‌بندی کلی، لوله پلی اتیلن را می توان به دو دسته تک جداره (Single-Wall Pipe) و دوجداره (Double-Wall Pipe) تقسیم کرد.

لوله پلی اتیلن در بازه 16 تا بالای 3000 میلی متر و در فشارهای کاری متفاوت از 4 تا 25 بار در کارخانه‌های تولیدکننده لوله، تولید می‌شود.

امروزه لوله های پلی اتیلن در صنعت لوله کشی کاربرد بسیار گسترده ای پیدا کرده اند، هر چند کاربرد پلی اتیلن در صنعت مسئله تازه ای نیست ولی همزمان با رشد علم و فناوری، لوله پلی اتیلن نیز در حال بهبود و همچنین رو به افزایش هستند، می توان گفت این محصولات هم، همزمان با تکنولوژی پیشرفت کردند. کیفیت انواع این محصول به مراحل مختلف تولید و مواد استفاده شده بستگی دارد که این تفاوت در قیمت لوله پلی اتیلن نیز بسیار تاثیرگذار است.

یکی از پرمصرف ترین لوله ها در کشاورزی نوین لوله نخدار است که به صورت ترکیبی با لوله پلی اتیلن استاندارد، استفاده در روش غرقابی، اتصال به نوار تیپ و برای آبیاری قطره ای و غیره قابل استفاده است.

در سال های گذشته نوع لوله پلی اتیلن برای کاربردهای مختلف با خطوط رنگی بر روی آن مشخص می‌ شد. لوله‌ هایی که با خط زرد بودند، برای شبکه گازرسانی، خط آبی برای شبکه آبرسانی و خط قهوه‌ ای برای فاضلاب به کار برده می شدند.

مزایای لوله پلی اتیلن

یکی از برترین ویژگی های لوله پلی اتیلن، عدم نفوذپذیری این لوله ها در برابر انواع مواد شیمیایی است.

و همچنین مقاومت بسیار بالایی در برابر فشارهای بیرونی دارند که این امر باعث می شود عمر مفید بیشتری نسبت به سایر لوله ها داشته باشد.

در جدول زیر به برخی از مزایای لوله پلی اتیلن می پردازیم : 

مزیتتوضیحات
نسبتا مقاوم در برابر خوردگیمناسب برای کاربردهایی که در معرض مواد خورنده اند، مانند آبرسانی و کشاورزی مناسب باشد.
انعطاف پذیرمناسب مناطقی که شرایط جغرافیایی دشوار مثل مناطق کوهستانی و زمین های ناهموار دارند
سبک وزن بودن باعث می شود که نصب و همچنین حمل لوله پلی اتیلن نسبت به سایر لوله ها آسان تر باشد.

نکات خرید لوله پلی اتیلن

چند نکته کلیدی برای خرید لوله پلی اتیلن که باید به آن توجه کنید.

  • قطر لوله : قطر لوله باید به اندازه مورد نیاز سیال مصرفی مطابقت داشته باشد، مثلا اگر برای انتقال آب می خواهید استفاده کنید، باید قطر لوله پلی اتیلن به اندازه نیاز مصرفی شما بزرگ یا کوچک باشد
  • ضخامت دیواره لوله : ضخامت دیواره نیز باید نسبت به اندازه فشار مصرفی مطابقت داشته باشد 
  • مقاومت در برابر نور خورشید: اگر قصد دارید لوله پلی اتیلن را در جایی که نور خورشید مستقیم و حرارت استفاده کنید، باید مطمئن شوید لوله شما مقاومت لازم را داشته باشد
  • برند لوله پلی اتیلن:  یک انتخاب درست و برند معتبر می تواند به شما کمک کند که لوله پلی اتیلن خوب و با کیفیت با استانداردهای جهانی خرید کنید
  • قیمت لوله پلی اتیلن: یکی از عوامل مهم هر محصولی قیمت آن است، شما می توانید َنسبت به قیمت لوله پلی اتیلن کیفیت آن را مقایسه و یک تصمیم گیری خوب داشته باشید

قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت لوله پلی اتیلن به عوامل متفاوتی می تواند بستگی دارد:

  1. قیمت مواد اولیه ی تولید لوله پلی اتیلن در بورس همواره در حال تغییر و نوسان می باشد و ثبات نسبی در قیمت وجود ندارد به همین دلیل قیمت بسیار می تواند متغیر باشد.
  2. همچنین فاکتورهای متعدد دیگری اعم از نرخ ارز، هزینه های حمل و هزینه‌های پرسنلی و بسیاری موارد دیگر ممکن است در قیمت و تهیه لیست قیمت تاثیر گذار باشد.

برای خرید لوله های پلی اتیلن و اطلاع از قیمت آن ها با گروه تولیدی اصفهان پلاست ارتباط گرفته و ثبت سفارش کنید(شماره های فروشندگان و مشاوران ما در پایین سایت اورده شده).