سه راه فاضلابی پلی اتیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

سه راه فاضلابی پلی اتیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

سه راه فاضلابی پلی اتیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

سه راه فاضلابی پلی اتیلن، یکی از انواع اتصالات پلی اتیلن است. در اصل می‌توان لقب پر استفاده‌ترین اتصالات پلی اتیلن را به آن داد. زیرا کمتر خانه‌ای پیدا می‌شود که با این سه راه سر و کار نداشته باشند. حتی می‌توانیم بگوییم خانه‌ای وجود ندارد که بی‌نیاز از این سه راه فاضلاب باشد. در ادامه به تشریح چیستی و کاربرد سه راه فاضلاب پلی اتیلن می‌پردازیم.

سه راه فاضلابی پلی اتیلن چیست؟

یکی از پر کاربرد‌ترین اتصالات پلی اتیلن است. این راه‌ها در واقع سه خروجی مختلف دارد و شبکه فاضلاب و یا آب‌رسانی را بر اساس نیاز گسترش می‌دهد.

این وسیله از سه خروجی تشکیل شده که اولین خروجی آن، به لوله آب و یا ورودی اصلی مواد فاضلابی و آب وصل می‌شود و دو راه دیگر در امتداد آن ورودی اصلی قرار می‌دهد که بسته به موقعیت‌های مختلف کاربرد‌های مختلفی نیز دارد.

سه راه فاضلابی پلی اتیلن در سه نوع مختلف وجود دارند که با توجه به نوع نیاز شما، کاربرد‌های مختلفی دارد. این سه نوع شامل سه راه پیچی یا رزوه‌ای، پلی اتیلن جوشی و الکتروفیوژن هستند.

کاربرد سه راه فاضلابی پلی اتیلن

اصلی‌ترین و منحصر به فرد‌ترین کاربرد سه راه فاضلابی پلی اتیلن، وصل کردن یک ورودی یا خروجی به دو ورودی یا خروجی دیگر در شبکه فاضلاب و آبرسانی است.

سه راه فاضلابی پلی اتیلن با وجود کوچک بودن، کاربرد مهمی دارد. همین وسیله کوچک شبکه تأسیسات را گسترش می‌دهد و به شما در برنامه ریزی دقیق و قانونمند کمک می‌کند تا بتوانید به سادگی و سرعت شبکه فاضلاب خود را گسترش دهید. در نتیجه با مشکلاتی نظیر ترشح مواد، انسداد فاضلاب و ناسازگاری دو سر لوله مواجه نمی‌شوید.

سه راه فاضلابی مساوی و غیر مساوی

سه راه فاضلابی مساوی و غیر مساوی

یکی از المان‌های مهم و متغییر که با توجه به نیاز شما از این سه راه‌ها ایجاد شده، اندازه متفاوت سه لوله سه راه است. بر همین اساس سه راه فاضلابی به دو قسمت سه راه مساوی و سه راه نامساوی تقسیم شده است.

سه راه فاضلابی مساوی، همانطور که از نامش پیداست، هر سه بخش ورودی و خروجی آن یک اندازه هستند. هم از نظر طول و هم از نظر قطر دایره یکسان هستند.

سه راه نامساوی بر خلاف سه راه مساوی، سه بخش آن در سایز‌های مختلف است و هم طول لوله‌ها و هم قطر دریچه لوله‌ها باهم تفاوت دارند.

در واقع سه راه نامساوی، محدودیت‌های سه راه مساوی را ندارد. شما می‌توانید بسته نوع لوله‌های قابل اتصال، سه راه نامساوی تهیه کنید. سپس به راحتی آن را نصب کنید.

به طور کلی از سه راه نامساوی برای تبدیل یه لوله بزرگ و یک لوله کوچک و یا برعکس استفاده می‌شود که این کار باید با توجه به تنظیم فشار در لوله‌های مختلف انجام بگیرد.

زمانی از سه راه مساوی استفاده می‌شود که همه لوله‌های قابل اتصال یه قطر را داشته باشند و همچنین فاصله مناسبی با سه راه فاضلاب داشته باشند.

مفهوم پلی اتیلن چیست و چرا سه راه فاضلاب پلی اتیلن؟

پلی اتیلن یکی از پر کاربرد‌ترین و پر استفاده‌ترین ترکیب شیمیایی است و در نتیجه به نوعی پلاستیک تبدیل می‌شود که در بسیاری از صنایع مربوط به تأسیسات از آن استفاده فراوان می‌شود. پلی اتیلن به واسطه ترکیب شیمیایی خود، مزایایی دارد که اصلی‌ترین دلیل پر استفاده بودنش در صنایع مرتبط است.

یکی از این مزایا، مقاوم بودن پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی است. یکی از دشمنان سخت لوله‌ها و لوازم مربوط به آن، اثر شیمیایی موادی است که از داخل آن‌ها عبور می‌کند و می‌تواند موجب انسداد، پوسیدگی و خرابی لوله‌ها شود. به همین منظور برای جلوگیری از پوسیدگی و خرابی ناشی از برخورد مواد شیمیایی، از پلی اتیلن به عنوان جنس اصلی اینگونه وسایل که شامل لوله‌ها، درپوش‌ها و سه راه فاضلابی است استفاده می‌شود.

از دیگر مزایای پلی اتیلن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت در برابر خمیدگی و یا ضربه
 • قابلیت تحمل دما تا میزان نسبتا بالا
 • تحمل فشار آب
 • جلوگیری از ورود و خروج گاز شیمیایی
 • عمر و ماندگاری بالا

همچنین برای آشنایی با انواع پلی اتیلن تحت فشار می‌توانید مقاله لوله پلی اتیلن تحت فشار چیست و بهترین جنس آن اصفهان پلاست را مطالعه کنید.

سه راه فاضلابی پلی اتیلن چه ویژگی‌هایی دارد؟

سه راه فاضلابی پلی اتیلن چه ویژگی‌هایی دارد؟

همانطور که در بالا گفته شد، این سه راه‌های پلی اتیلن، به واسطه جنس پلاستیکی پلی اتیلنی که دارد، از برخورد مواد شیمیایی تاثیر نمی‌پذیرد و دچار پوسیدگی و یا ساییدگی نمی‌شود.

سه راه فاضلابی پلی اتیلن به سبب ساختار محکم و مناسبی که دارد، مانع خروج آب یا مواد از داخل لوله‌ها می‌شود. به عبارتی دیگر، احتمال نشت دهی سه راه فاضلابی اصل، صفر است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این سه راه‌های پلی اتیلن، ایمن کردن انشعابات لوله و فاضلاب و به طور کلی آب بندی است. ساختار پیشرفته و محکم سه راه، تا سالیان متمادی در برابر انسداد، شکستگی و ساییدگی مقاومت می‌کند.

این سه راه‌ها به واسطه واشر میانی آب بندی خود، این ایمن‌سازی را چند برابر می‌کند و فشار وارد شده به لوله‌ها را تقسیم می‌کند تا احتمال ترکیدن لوله‌ها بسیار پایین بیاید.

قیمت این سه راه‌ها بسته به انواع مختلف خود، متنوع است و محدوده قیمتی مختلفی دارد که البته قیمت‌های مناسبی نیز هستند.

ویژگی‌های سه راه فاضلاب پلی اتیلن در یک نگاه

 • مقاومت بالا به واسطه پلی اتیلن
 • دارای سه نوع مختلف رزوه‌ای، الکتروفیوژن و پلی اتیلن جوشی
 • تحمل فشار به واسطه واشر میانی
 • تغییر مسیر انتقال
 • تبدیل لوله‌ای با قطر کوچک به لوله‌ای با قطر بزرگ و یا برعکس
 • جلوگیری از گرفتگی و یا نشت دهی
 • ایمن کردن آب بندی
 • قیمت مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *