سیستم گرمایش از کف چیست؟

سیستم گرمایش از کف چیست؟

سیستم گرمایش

استفاده از سیستم گرمایشی از کف قدمتی طولانی دارد. برخی قدمت آن را به رومیان باستان ارتباط می‌دهند. برخی دیگر ریشه این سیستم را از سوئد می دانند.

سیستم گرمایشی از کف می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای شوفاژها و بخاری‌های قدیمی باشد. 

سیستمی که گرما را از کف زمین به دیگر نقاط خانه منتقل کند سیستم گرمایش از کف گویند. در سال‌های گذشته این شیوه جایگزین شوفاژها و رادیاتورها شده است و طرفداران زیادی پیدا کرده است. در سیستم گرمایش از کف گرما از سطح زمین به سمت بالا حرکت می‌کند.

به سیستمی که در آن گرمایش ساختمان از طریق کف و با نصب لوله هایی در کف مکان های مورد نظر انجام می شود را گرمایش از کف می گوییم. در این روش کف خانه مانند یک رادیاتور قوی  عمل می کند و گرما از این طریق به سایر قسمت ها می رسد.

انواع سیستم گرمایش از کف

راه‌اندازی سیستم گرمایشی از کف به دو روش انجام می‌شود:

  1. سیستم گرمایشی از کف برقی :برای نصب سیستم گرمایش از کف برقی ابتدا باید تمامی تاسیسات مکانیکی و برقی در زیر زمین انجام شوند. سپس روی آن را با پوششی سیمانی می گیرند. پس از آن سیستم از طریق اتصال به یک منبع برق راه‌اندازی می‌شود. 
  2. سیستم گرمایشی از کف آبی: برای راه‌اندازی سیستم گرمایشی از کف نیز باید مانند سیستم برقی تمامی تاسیسات در زیر زمین انجام شود. سپس عایق کاری شود تا از اتلاف انرژی به میزان زیادی جلوگیری شود. بعد از عایق کاری، شبکه ای از لوله‌های منعطف روی محل نصب می‌شوند که هر یک از آن‌ها به یک جعبه یا کلکتور تقسیم و در نهایت لوله‌ها هر کدام به یک شیر اصلی متصل می‌شوند.

(کلکتور به یک پکیج یا موتورخانه متصل است که منبع تغذیه آب گرم به شمار می‌آید و امکان هواگیری لوله‌ها و باز و بسته شدن جریان آب در درون لوله‌ها با این وسیله امکان پذیر است)انواع سیستم گرمایش

طراحی سیستم گرمایش و را اندازی آن

متخصصان این حرفه معتقدند که آسیب دیدن این سیستم تقریبا غیر ممکن است. آن‌ها عمر سیستم گرمایشی از کف را حدود 30 سال ارزیابی کرده‌اند.

تهیه یک نقشه برای طراحی سیستم گرمایشی از کف اولین قدم آن است که این کار باید توسط متخصصان  انجام می‌شود. ‌این نقشه دارای چهار دسته است که شامل موارد زیر است:

  • مارپیچ
  • نقشه دوطرفه یا ال
  • طرح سه طرفه یا یو
  • چهار طرفه یا لوپ

 

هرکدام از این نقشه اصولا مربوط به یک بخش از خانه است به طور مثال چهار طرفه مناسب اتاق مهمان، طرح u مناسب اتاق هایی که دارای سه دیوار سرد هستند، می باشد.

مزایای سیستم گرمایشی از کف

-استفاده بهینه از انرژی : با استفاده از سیستم گرمایشی از کف، دما نهایتاً به ۹۱ درجه سانتیگراد یا ۴۴ درجه فارنهایت می‌رسد.

-نگهداری آسان : پس از نصب نیازی به تعمیر و نگهداری خاصی ندارد.

-عدم ایجاد آلودگی

-امنیت بیشتر نسبت به شوفاژ ها و بخاری

-بی سروصدا بودن سیستم

-طول عمر بالا: سیستم گرمایش از کف به خاطر استفاده از قطعات متحرک کمی که دارد طول عمر بیشتری دارد. 

یکی دیگر از مزایای مهم و اساسی سیستم گرمایشی از کف این است که در دمای پایین عملکرد بهتری دارد و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد.

هزینه های سیستم گرمایش از کف چگونه است و چگونه محاسبه می شود؟

 محاسبه این سیستم یه عواملی چون موقعیت شمالی یا جنوبی بودن ساختمان، تعداد در و پنجره‌ها، قیمت و برند لوله و تجهیزات، نوع ترموستات، نوع عایق و ضخامت آن، بتن ریزی گرمایش از کف، شیر کلکتور و جنس آن می نتواند بستگی داشته باشد.

 

در کل اختلاف قیمت تمام شده بین سیستم گرمایشی از کف با دیگر سیستم‌های گرمایشی تفاوت چندانی نخواهد داشت اما خب نسبت به مزایا و طول و عمر و کارایی قطعا اندکی بیشتر خواهد بود اما ارزش هزینه را خواهد داشت.

به همین دلیل بسیاری از افراد این روش برای گرم کردن خانه‌های خود انتخاب می‌کنند. همچنین باید اشاره کرد که اگر می‌خواهید تا مدت‌ها از این سیستم استفاده کنید، اقلام با کیفیت‌تری را انتخاب کنید تا نیاز شما را در دراز مدت پاسخ‌گو باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *