لوله PVC چیست؟

لوله PVC چیست؟

لوله‌های PVC از اولین و معروف‌ترین لوله‌های از جنس پلیمر می‌باشد که در مصارف گسترده‌ای کاربرد دارند. لوله‌های PVC انواع مختلفی دارند و در طرح‌ها و اندازه‌های متنوعی در بازار عرضه می‌شوند.

یکی از مزایای این لوله ها استحکام فوق العاده ای که دارند، می باشد. این استحکام باعث می شود این لول ها به راحتی آسیب نبینند در نتیجه عمر زیاد تری دارند و در مصارف مختلفی به کار می‌روند. ماندگاری بالای آن ها باعث شده است تا این لوله‌ها و اتصالات‌شان برای استفاده در پروژه‌های مختلف، طرفداران زیادی داشته باشد.

بسیاری از پروژه‌های انتقالات فاضلابی، آبرسانی‌های مختلف و انتقالات سیالات متنوع به واسطه این لوله‌های PVC امکان پذیر می‌شوند. این لوله ها می‌تواند برای انواع نیازهای اقتصادی در محیط‌های مختلف ارائه شوند. جدیدترین نوع لوله‌های PVC را لوله‌های U- PVC می‌نامند که در سراسر دنیا برای آب و فاضلاب‌های شهری و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. لوله‌های PVC چیست و چه مشخصاتی دارد؟

لوله‌های PVC در حقیقت همان لوله پلیکا هستند. اولین تولید کننده آن نیز پولیکا نام داشته و این لوله‌ها را به همین نام در ایران می‌شناسند. اکثر مردم لوله‌های PVC خاکستری را لوله پلیکا می‌دانند. به همین دلیل این نام دیگر روی این لوله‌ها ماندگار شد.

لوله‌های PVC پر مصرف‌ترین لوله‌ها در اکثر پروژه‌های ساختمانی و احداثی به کار می‌روند. اکثر متخصصین از این لوله‌ها برای مصارف انتقال فاضلاب استفاده می‌کنند. همگام با پیشرفت صنعت پلیمر و روند‌های تولید دنیای امروز، امروزه مدل‌های مختلف و متنوعی از این لوله‌ها در بازار عرضه می‌شوند. نصب این لوله‌ها بسیار راحت است. لوله‌های PVC نوع مخصوصی به نام لوله‌های سایلنت یا بی صدا دارند که به تازگی وارد بازار شده و طرفداران زیادی دارند.

موارد مصرف لوله‌های PVC

  • انتقالات فاضلاب‌های خانگی و شهری
  • کاربردهای مختلف در پروژه‌های شهری و صنعتی
  • شبکه‌های آب‌رسانی به سبک تحت فشار
  • پوشش دهی کامل کابل‌های شبکه برق و نیرو
  • پوشش کابل‌های مخابراتی شهری

انواع مختلف لوله‌های PVC

لوله‌های PVC مدل‌های مختلف زیر را دارند:

 

لوله‌های PVC پوش فیت

لوله‌های PVC پیچی

لوله‌های PVC چسبی

لوله‌های PVC رزوه‌ای

لوله‌های PVC جوشیهر یک از این لوله‌ها بر اساس کاربردشان مصارف مختلفی دارند. معمولا لوله‌های PVC و UPVC جهت انتقال‌های سیالات بدون فشار  یا انتقالاتی که فشار کمی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی سیالات پر فشار از اتصالات جوشی استفاده می‌کنند و توان استفاده از اتصالات دیگر را ندارند.

لوله‌های PVC امروزه فقط در ساختمان‌ها کاربرد ندارند و در کارهایی همچون زه‌کشی هم دارای کاربردهای بسیاری هستند. سازندگان و متخصصین این زمینه نیز به این لوله‌ها اعتماد کامل دارند و با خیال راحت آن ها را به کار می‌گیرند.

مزایای استفاده از لوله‌های پلیکا

مقاومت شیمیایی بالای لوله‌های PVC

این لوله‌ها در برابر الکل، روغن‌ها، مواد نفتی از نوع غیر آروماتیک مقاوم می‌باشند. این ماده همچنین در برابر خورنده‌های اسیدی مثل اسیدهای غیر آلی، نمک‌ها و بازها مقاومت بالایی دارند. به جهت کاهش معمول آبرسانی، این لوله‌ها در برابر مواد شیمیایی موجود در خاک و آب مقاومت دارند. این مسئله فقط وقتی بیان می‌شود که محیط‌های غیرعادی موجود باشند و یا از لوله‌های PVC برای انتقال این مواد شیمیایی استفاده شود.

استحکام کششی بلند مدت

حداقل استحکام مورد نیاز برای این لوله‌ها دو برابر مقادیر متناظر در لوله‌های پلاستیکی همچون لوله‌های پلی اتیلنی می‌باشد. بر همین اساس ضخامت آنها از لوله‌های پلاستیکی کمتر بوده و وزن کمتری نیز دارند. این مسئله برای لوله‌های PVC یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.

نسبت استحکام به وزن‌

استحکام این لوله‌ها باعث شده تا ضخامت و سبکی‌شان به حداقل برسد. لوله‌های PVC سبک هستند و در عین حال ایمن می باشند. در نتیجه حمل و نقل آن ها آسان است و آسیب کاری را حداقل می‌کنند. نصب نیز ساده‌تر از دیگر لوله‌هاست. فرد به راحتی قادر است تا دو لوله 6 متری PVC با اندازه 110 را به تنهایی حمل کند. ولی با همان نیرو، فقط می‌تواند کمتر از 1.5 متر لوله آهنی اندازه 110 را جا به جا کند

اتصالات آب بند

یکی از مزایای مهمی که برای آب بندی اتصالات وجود دارد، استفاده از لوله‌های PVC است. این لوله‌ها عمق دخول بالایی در سیستم‌های اتصال اورینگی دارند. به همین جهت توانسته‌اند از طریق همین مزیت، تعداد زیادی از محصولات سنتی را پشت سر گذاشته و به مرور آنها را کنار بزنند.

مقاومت در برابر سایش و خراش

لوله‌های PVC در برایر خراش و سایش از مقاومت بالاییی برخوردارند. ثابت شده است که این لوله‌ها دوام بیشتری در مقایسه با لوله‌های سیمانی، فلزی، سفالی و… برای انتقال مواد دوغابی دارند.

ستحکام ضربه در لوله‌های PVC

در شرایط نرمال و معمول، لوله‌های PVC در برابر آسیب‌های ناشی از ضربه، مقاومت بسیار بالاتری در مقایسه با لوله‌های سیمانی، سفالی و غیره دارند. با وجود کاهش میزان مقاومت ضربه در لوله‌های PVC در دماهای بسیار کم، استحکام ضربه‌ی آنها بیشتر از حد نیاز می‌باشد.

قیمت لوله pvc

می توان گفت لوله پلیکا را بر اساس وزن و ضخامت قیمت گذاری می کنند.

از  پارامترهای تاثیرگذار در قیمت لوله پلیکا، می‌توان به مواردی چون سایز، ابعاد لوله، برند، کیفیت تولید، استاندارد، مدت گارانتی، نرخ ارز و نوسانات آن، وضعیت بازارهای جهانی و میزان عرضه و تقاضا اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *