پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین یا LLDPE چیست؟

پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین یا LLDPE چیست؟

دنیای پیشرفته امروز تا حدود زیادی پیشرفت خود را در صنایع مختلف مدیون به پیدایش پلاستیک و صنعت پلاستیک است. به صورت روزمره پلاستیک بسیار  مورد استفاده انسان‌ قرار می‌گیرند. پایه و ماده اولیه تولید پلاستیک‌ها، پلی اتیلن است 

پلی اتیلن چیست؟ از چه چیزی ساخته شده است؟

در واقع پلی اتیلن یک ترموپلاستیک است که وزن سبکی دارد. اما در کنار این وزن سبک، پلی اتیلن ماده‌ای بادوام است که از یک ساختار متغیر کریستالی برخوردار است. پلی اتیلن مصارف گوناگونی دارد؛ از فیلم‌ها و عایق‌ها گرفته تا لوله‌ها، قطعات پلاستیکی و … که در صنایع مختلف مانند صنایع بسته‌بندی، خودرو، برق و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.. پلی اتیلن از پلیمریزاسیون مونومر اتیلن (یا اتن) ساخته می‌شود. فرمول شیمیایی پلی اتیلن(C2H4)  است.

پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین یا LLDPE (Linear Low Density Poly Ethelene) عضوی از خانواده پلی اتیلن‌های خطی است. پلی اتیلن خطی با چگالی کم (LLDPE) در واقع یک پلیمر خطی است، با تعداد قابل توجهی شاخه کوتاه، که معمولاً توسط کوپلیمریزاسیون اتیلن با الفین‌های زنجیره بلندتر ساخته می‌شود. پلی اتیلن خطی با چگالی کم از نظر ساختاری با پلی اتیلن با چگالی کم معمولی (LDPE) تفاوت دارد که دلیل این تفاوت عدم وجود شاخه‌های زنجیره بلند در LLDPE است.

ویژگی خطی بودن LLDPE حاصل فرایندهای متفاوت تولید LLDPE و LDPE می‌باشد. به طور کلی، LLDPE در دماها و فشارهای پایین با کوپلیمریزاسیون اتیلن و آلفا اولفین‌های بالاتر مانند بوتن، هگزن یا اوکتن تولید می‌شود. فرآیند کوپلیمریزاسیون یک پلیمر، پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین تولید می‌کند. این ماده دارای توزیع وزن مولکولی باریک‌تری نسبت به LDPE معمولی است. 

نحوه تولید LLDPE

تولید پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین یا LLDPE توسط کاتالیزورهای فلزات انتقالی، به ویژه کاتالیزورهای زیگلر یا فیلیپس آغاز می‌شود. روند اصلی پلیمریزاسیون را می‌توان هم در فاز محلول و هم در راکتورهای فاز گاز انجام داد. 

مقاومت کششی LLDPE و مقاومت در برابر ضربه و آسیب دیدن آن نسبت به LDPE مقداری بالاتر است. پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین بسیار انعطاف‌پذیر است.

کاربرد LLDPE

از این نوع پلی اتیلن می‌توان برای 

  • ساخت فیلم‌های نازکتر، با مقاومت بهتر در برابر فشارهای محیطی استفاده کرد. 
  • این ماده مقاومت بسیار خوبی در برابر مواد شیمیایی دارد. 
  • این ماده عایق بسیار خوبی برای جریان الکتریکی می باشد.
  • به طور کلی از این ماده پلی اتیلن در صنایع پلاستیک، بسته‌بندی مواد غذایی، بسته‌بندی مواد دارویی، تولید کیسه‌های پلاستیکی، تولید اسباب بازی، تولید پوشش‌ها و محافظ‌های پلاستیکی مختلف، تولید لوله و اتصالات، تولید کابل، ژئوممبران‌ها و تولید لوله‌های انعطاف پذیر (در تجهیزات پزشکی) استفاده می‌شود.
  • این ماده کم هزینه بوده و قیمت مقرون به صرفه ای دارد
  •  این نوع پلی اتیلن  انعطاف پذیری خوب دارد پس، LLDPE در صنعت بسته بندی برای بطری‌های نگهداری و حمل و نقل دارویی و لوله‌های انعطاف پذیر در صنایع تولید تجهیزات پزشکی (سرم، سوند و …)، کیسه‌های زباله، بسته‌بندی مواد غذایی (مواد منجمد، خشک و غیره)، لمینیت‌ها و می تواند گزینه ی بسیار مناسبی باشد.
  • پلی اتیلن با خطی با دانسیته پایین یا LLDPE به خاطر خاصیت پلاستیکی بودن، جذب آب نسبتا پایینی دارد.
  • مقاومت در برابر فرسایش هوا و قابلیت انعطاف زیاد نیز باعث شده در ساخت لوله‌های آب و شیلنگ در صنایع تولید محصولات لوله و اتصالات و تجهیزات آبیاری و گلخانه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

 

با تمام ویژگی‌های مثبتی که پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین یا LLDPE دارد اما نسبت به LDPE از پردازش دشوارتری برخوردار است. براق بودن آن نسبت به LDPE کمتر است و مقاومت حرارتی آن نیز نسبت به هم خانواده خود پایین‌تر است.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *