اتصالات آهنی چیست؟

اتصالات آهنی چیست؟

اتصالات آهنی یا اتصالات گالوانیزه نوعی از اتصالات است که از آهن یا فولاد ساخته می شوند ، این اتصالات برای ایجاد اتصالات محکم و پایدار بین اجزا در صنایع مختلفی از جمله صنایع ساختمانی، خودروسازی، و صنایع فلزی استفاده می‌شوند

اتصالات آهنی و فلزی برای ایجاد اتصال بین لوله‌های آهنی و دیگر اقلام همچون فلنج‌های جوشی، شیرآلات برنجی، شیرآلات چدنی، لرزه گیرهای لاستیکی، لرزه گیرهای آکاردئونی و غیره استفاده می‌شود. اتصالات آهنی بر اساس مدل لبه‌های آن برای وصل کردن و آلیاژ تولید شده به چند دسته کلی طبقه بندی می باشد.

اتصالات فولادی باعث یکپارچگی اجزای سازه فولادی می‌شود. البته باید به این نکته توجه کرد اتصالات فولادی باید به درستی اجرا شوند تا کارایی درست را داشته باشند. اجرای اشتباه و غیراصولی آن‌ها ممکن است به سازه های شما آسیب جدی وارد کند.

اتصالات آهنی و فلزی چطور تولید می‌شوند؟

اتصالات جوشی به کمک لوله‌های درون درز ساخته می‌شوند. با توجه به تغییر شکل و تبدیل آن ها به انواع اتصالات آهنی، به کارگیری مواد اولیه با کیفیت به جهت تولید این محصولات از واجب‌ترین مسائل به حساب می‌آید.

برای ساخت انواع این محصولات ابتدا لوله یا شلنگی که حکم متریال اولیه را دارند به صورت طولی برش می‌خورند. در ادامه برای ایجاد شکل زانویی و اتصالات تی شکل، قالب‌های مشخصی برای فرم دهی استفاده می شوند. سپس در مرحله نهایی، لوله‌های برش خورده در عملیات حرارتی منسجم می‌شوند و شکل آن ها تثبیت می‌یابد.

انواع اتصالات آهنی و فلزی

اتصالات آهنی و فلزی در صنایع مختلفی همچون نفت و گاز  و تاسیسات ساختمانی کاربردهای گسترده‌ای دارند. جهت اتصال لوله‌ها و شیرهای مختلف به همدیگر می‌توان از این اتصالات استفاده کرد. اتصالات فلزی و آهنی (گالوانیزه) طبق فشار کاری موجود در سیستم و نوع لوله و شیرآلات مصرف می‌شوند. مهم‌ترین  اتصالات آهنی عبارتند از:

1. اتصالات مانیسمان

نحوه اتصال این اتصالات، جوشی است که به همراهی لوله‌های مانیسمان انجام می‌شود. لوله‌های درزدار نیز در این بین مورد استفاده قرار می‌گیرند. آلیاژهای استاندارد ASTM A234 WPB و استانداردهای ابعادی آن بر اساس ASME B16.9 است که در روند ساخت آن ها از هیچ نوع درز جوشی استفاده نمی‌شود. اتصالات مانیسمان مناسب برای سیستم‌های دما و فشار بالا است. این اتصالات آهنی در ضخامت‌های مختلفی از رده 40، SGP و STD عرضه می‌شوند.

2. اتصالات سیاه درزدار

تفاوت این اتصالات با اتصالات قبلی این است که فرایند ساخت‌شان متفاوت است. این اتصالات به کمک قالب‌ و با درز‌‌های جوشی در بدنه‌شان تولید می‌شود. حد تحمل فشار کمتر و دمای کمتری نیز در مقایسه با اتصالات مانیسمان دارند. قیمت آن ها نیز کمتر می‌باشد.

3. اتصالات گالوانیزه دنده‌ای

این اتصالات به صورت رزوه‌ای هستند. اتصال آن ها با لوله‌های گالوانیزه صورت می‌گیرند. سطح آن ها نیز به‌صورت گالوانیزه می‌باشد. این نوع برای مناطقی مناسب‌اند که میزان رطوبت آن ها بالاست و احتمال زنگ زدگی‌شان بالاست. اتصالات گالوانیزه به کمک برندهای توپی برزیل، جورج فیشر، مک چین و… در ایران عرضه می‌شوند.

4. اتصالات فشار قوی

این اتصالات در دو مدل دنده‌ای و ساکت ولد عرضه می‌شوند. ورژن دنده ای آن ها در مقایسه با اتصالات گالوانیزه می‌توانند دمای بسیار بالاتری را متحمل شوند. آلیاژ ساخت آن ها مطابق استانداردهای ASTM A105 و استانداردهای ابعادی ASME B16.11 می‌باشد.

استانداردهای اتصالات فلزی

 • اتصالات جوشی بات ولد طبق استانداردهای ابعادی و وزنی ASME B16.9 تولید می‌شوند
 • اتصالات ساکت ولد و رزوه‌ای طبق استانداردهای ASME B16.11 تولید می‌شوند
 • اتصالات فلزی بر اساس استانداردهای آلیاژی ASTM A403، ASTM A234 و  ASTM A420 تولید می‌شوند

مقایسه اتصالات جوشی و سوکت و پیچ مهره

حتما شما هم حین خرید با کلمه اتصالات جوشی، رزوه‌ای و سکوتی مواجه شده‌اید. ولی بهتر است که درباره این مسئله که کدامیک از آن ها بهتر است و کاربرد بیشتری دارد کمی بیشتر بدانید. در این صورت حین استعلام هزینه‌ها بهترین گزینه را برای پروژه خود انتخاب خواهید کرد. یک سیستم لوله کشی صنعتی با استفاده از اتصالات جوشی نسبت به سوکتی و رزوه‌ای مزایایی دارد که شما را برای خرید اتصال‌های جوشی تشویق می‌کند.

مزایای اتصالات آهنی جوشی نسبت به اتصالات سوکتی و رزوه‌ای :

 • استحکام بیشتر
 • عدم امکان نشت سیالات
 • ساختار فلز پیوسته به قدرت سیستم لوله کشی می‌افزاید
 • پیوستگی ساختار در میان اتصالات و خط لوله
 • افزایش کشش مقاومتی سیستم لوله کشی
 • حداقل استفاده از فضا برای لوله کشی
 • سطح اتصالات صافی که در داخل لوله‌ها و اتصالات وجود دارد باعث می‌شود تا فشار کمتر شود
 • کاهش بهم ریختگی جریان سیال
 • کاهش خورندگی ناشی از خودرگی‌های شیمیایی و سایشی
 • اتصالات پیچ مهره در تعداد محدودی در دسترس هستند ولی اتصالات جوشی ابعاد 0.5” تا 72” دارند.قیمت اتصالات گالوانیزه

قیمت اتصالات گالوانیزه یا آهنی می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد،

 • نوع ساخت : این نوع اتصالات در دو نوع اتصالات مانیسمان و درزدار وجود دارند که نوع ساخت اتصال بر روی قیمت آن تاثیر دارد.
 •  نوع عمل گالوانیزاسیون : این عمل به دو صورت گرم و سرد انجام می شود که می تواند در قیمت تاثیر داشته باشد.
 • برای خرید اتصالات گالوانیزه حتما از فروشندگان معتبر استعلام قیمت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *