انواع اتصالات پلی اتیلن و لیست قیمت آن

در مقالات قبلی و مقاله لیست قیمت پلی اتیلن اصفهان پلاست و بررسی انواع پلی اتیلن به صورت مفصل لوله‌های پلی اتیلن را به شما معرفی کردیم و ذکر شد که این لوله‌های کاربردی از حدود ۷۰ سال پیش در صنایع مختلف چه نوع مصارفی دارند. در این مقاله قصد داریم به انواع اتصالات پلی اتیلن و لیست قیمت آن بپردازیم. جهت مشاهده لیست قیمت اتصالات پلی اتیلن اصفهان پلاست تا انتهای مقاله همراه ما باشید و سوالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

همان طور که می‌دانید اتصال پذیری لوله‌های پلی اتیلنی، ارزانتر و سریعتر از لوله‌های فولادی است. زیرا با سرعت خوبی آب بندی می‌شوند و نشتی ندارند و این امر سرعت پروژه را افزایش می‌دهد. با بهره گرفتن از مواد پلی اتیلنی امکان ساخت انواع اتصالات وجود دارد که با استفاده از انواع روش‌های جوشکاری می‌توان خط لوله مطمئنی را طراحی و اجرا کرد. در زیر انواع این اتصالات را بررسی خواهیم کرد.

انواع اتصالات لوله پلی اتیلنی

ساده­ ترین تعبیر از کلمه اتصالات، به معنای قطعه ­ای است که چندین جزء را به یکدیگر وصل کرده و یک واحد یکپارچه می­‌سازد. می‌توان گفت که اتصالات پلی اتیلنی ساده ­ترین و کارآمد­ترین نوع اتصالات در سوار نمودن خطوط انتقال و توزیع انرژی، لوله­ کشی و بخش تأسیسات در صنایع گوناگون می­‌باشند و در کل به چند دسته اصلی زیر تقسیم می‌شوند:

اتصالات پیچی پلی اتیلن

اتصالات پلی اتیلن پیچی بیشتر برای لوله‌های تا قطر ۱۱۰ میلیمتر به شکل رزوه ای که می‌توان لوله‌ها رو به هم متصل نمود استفاده می‌گردد. به نحوی که این نوع اتصال می‌تواند چندین بار، باز و بسته شود بدون اینکه به لوله و اتصالات آسیب خاصی برسد.

انواع اتصالات پلی اتیلن پیچی:

رابط مساوی پلی اتیلن، رابط  تبدیل، اتصال فلنچ دار، اتصال نر و ماده، زانو نر و ماده، سه راه نر و ماده، سه راه مساوی، سه راه تبدیل، درپوش انتهایی و انواع کمربند انشعاب و…

اتصالات جوشی پلی اتیلن

اتصالات جوشی پلی اتیلن تقریبا بیشترین استفاده را در اتصال‌دهی انواع لوله‌های پلی اتیلن دارند. اتصالات جوشی از قطر ۲۵ الی ۱۰۰۰ میلیمتر را می‌توان به شکل تزریقی و قالبی در رده‌های فشاری ۶، ۱۰ و ۱۶ بار تولید نمود. همچنین ۴ بار نیز برای اتصال دهی در لوله‌های فاضلاب تولید می‌شوند.

انواع اتصالات پلی اتیلن جوشی:

فلنچ پایه کوتاه و پایه بلند، تبدیل، سه راه مساوی پلی اتیلن، سه راه تبدیل، سه راه و زانو ۴۵ درجه، زانو ۹۰ درجه ، گپ، سیفون و…

اتصالات جوشی

اتصالات الکتروفیوژن

جوش الکتروفیوژن یک نوع روش جوشکاری لوله و اتصالات پلی اتیلن می‌باشد که در آن از اتصالات خاص که دارای سیم‌های مقاومت الکتریکی جهت ایجاد گرمای ذوب سطح جوش هستند استفاده می‌گردد.

جریان الکتریکی با دستگاه جوشکاری الکتروفیوژن و به وسیله جعبه کنترل آن به دو انتهای اتصال انتقال داده می‌شود. همانند روش‌های جوشکاری ذوبی حرارتی، انواع اتصالات زینی و سوکتی هم در روش الکتروفیوژن مورد استفاده قرار می‌گیرد. اصول فرایند جوش الکتروفیوژن برای اغلب اتصالات الکتروفیوژن یکسان و قابل تعمیم خواهد بود.

در اتصالات الکتروفیوژن روش حرارت دهی در مقیاس با روش جوش butt fusionاست و از جریان برق جهت تولید حرارت استفاده می‌کند . این شیوه به دلیل ایمنی بالا تنها نوع اتصال مورد تایید استاندارد  igsدر خطوط انتقال گاز است. با استفاده از روش فوق می‌توان اتصالات پلی اتیلنی مختلف همچون لوله ـ لوله، لوله ـ زانویی، لوله ـ بوشن و… را ایجاد کرد. همچنین تجربه نشان داده که اتصال لوله‌ پلی اتیلن با جنس‌های گوناگون پلی اتیلن هم در این شیوه مقدور است.

سرعت بالا و تمیزی اتصال در کنار ایمنی آن از دیگر مزایای این روش به حساب می‌آید ولی از طرفی محدودیت این روش در هزینه بالا و حداکثر قطر لوله قابل اتصال با این روش می‌باشد.

اتصالات تزریقی

جهت ساخت اتصالات تزریقی از ماده­ ای با عنوان Injection Moulding استفاده می‌­گردد. برای تولید اتصالات تزریقی نخست می‌بایست قالب اتصال ساخته شود و مواد پلی اتیلنی به وسیله ماشین آلات تزریق پلاستیک به درون این قالب‌ها تزریق می‌شود و اتصال مد نظر تولید خواهد شد.

اتصالات تزریقی

اتصالات تزریقی پلی اتیلن یکپارچه هستند و به نسبت اتصالات فلزی و چدنی استحکام بالایی دارند. با توجه به ساخت اتصالات تزریقی به شکل قالبی، از نظر اندازه یکنواخت می‌باشند.

اتصالات پلیمری

اتصالات پلیمری یا همان اتصالات غیر فلزی در انواع پلی اتیلن، پلی پروپیلن، یو پی وی سی و سی پی وی سی استفاده می‌شوند. اتصالات پلیمری جهت حمل سیالات اسیدی در پالایشگاه‌ و در آبیاری فضا‌ی سبز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اتصالات کوپلینگ

این اتصال در صنایع مختلفی همچون نظامی، پتروشیمی، هیدرولیک، غذایی، دریایی و دارویی کاربرد دارد. به صورت کلی در اتصال لوله‌های پلی اتیلن می‌توان به دو راه عمل نمود؛ جوشکاری و اتصالات مکانیکی. کوپلینگ فشاری، کوپلینگ پیچی و فلنج‌ها از مهمترین اتصالات مکانیکی لوله‌های پلی اتیلن محسوب می‌شوند.

اتصالات کوپلینگ

انواع اتصالات کوپلینگ

کوپلینگ انعطاف پذیر فلزی

طرح اصلی و اساسی این کوپلینگ یک حلقه فلزی می‌باشد که روی اتصال مابین دو مقطع لوله با یک واشر و یک پیرو در هر انتها روکش می‌گردد.

کوپلینگ تبدیلی

کوپلینک تبدیلی قابلیت اتصال لوله‌ دارای اختلاف جزئی از لحاظ قطر خارجی را دارا هستند و انعطاف پذیر بالا از لحاظ ساختاری دارند.

کوپلینگ فلنجی

عموما کوپلینگ فلنجی به صورت یک اتصال انتهایی فشرده در یک انتها و یک فلنج در انتهای بعدی تهیه می‌گردند. فلنج‌ها بر طبق کاربرد مورد احتیاج در استانداردهای awwa و یا ansi قابل تهیه هستند.

کوپلینگ برای سیستم piping غیر فلزی

این کوپلینگها بسیار شبیه به کوپلینگ سیستم piping فلزی هستند.

لیست قیمت انواع اتصالات لوله پلی اتیلنی

لیست قیمت

طریقه تولید لوله پلی اتیلن

 • جهت تولید لوله‌های پلی اتیلن از روش اکسترودر استفاده می‌شود.
 • ابتدا مواد اولیه از راه مکش به درون اکسترودر وارد می‌شود.
 • در دستگاه اکسترودر با حرارت بالا مواد پلی اتیلن آب می‌شوند و حالت خمیری به خود می‌گیرند.
 • مواد ذوب شده توسط ماردون که مارپیچ شکل می‌باشند به جلو هدایت می‌گردند.
 • نهایتا به قالب ریخته شده و مواد خوب پخته می‌شوند.
 • در زمان خروج از کالیبراتور عبور کرده و با اعمال فشاری مناسب در تانک وکیوم شکل داده می‌شود.
 • سطوح لوله به محض خروج از کالیبراتور توسط لایه‌هایی از جریان آب سرد، خنک خواهند شد.

شایان ذکر است که لوله‌های تولیدی به کمک دستگاه کشنده به تدریج از داخل تانک‌های خلع و خنک کننده کشیده می‌گردند و حرارت مواد مذاب شده پلی اتیلن بعد از خروج از قالب کم کم با کمک آب سرد کاهش می‌یابد. نهایتا توسط مازک زن‌ها، مشخصات  روی آن ثبت می‌شود و به وسیله دستگاه برش در انواع متراژها بریده می‌شوند.

مزایای لوله پلی اتیلن

با اطمینان می‌توان گفت که لوله‌های پلی اتیلن می‌توانند بهترین گزینه در سیستم‌های انتقال سیالات برای پروژه‌های گوناگون صنعتی، نیروگاهی، خطوط انتقال فاضلاب و گاز، خطوط انتقال آب و شبکه‌های آبرسانی، سیستم‌های آبیاری تحت فشار قطره‌ای و نیز بارانی باشند.

این نوع لوله‌ها در قیاس لوله‌های بتنی و یا سیمانی سبک تر هستند و سرعت تولید بالاتری دارند. حتی در مقایسه با لوله جی آر پی هم سبکتر بوده و قیمت کمتر و سرعت تولید بیشتری دارند.

در مقایسه با لوله‌های فلزی هم می‌توان گفت که این لوله‌ها مقاومت بیشتر در برابر خوردگی در برابر اسید‌ها ومواد قلیایی، سبکتر و قیمت پایین تری دارند. لوله‌های پلی اتیلنی در برابر لوله‌های پلیکا نیز دارای مقاومت مکانیکی و انعطاف پذیری بالاتر و در نهایت در مقایسه با لوله کاروگیت دارای مزیت تحمل فشار اتمسفری بالاتر و البته قیمت بیشتری هم هستند.

مزایای لوله پلی اتیلن

مزایا

در مجموع از مزایای لوله‌هایی با جنس پلی اتیلن می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • استحکام بالا و در عین حال انعطاف پذیری بالا
 • سهولت در اتصال و نصب نصب آسان در عمق‌های زیاد و سطح خاک
 • حمل و نقل آسان
 • عدم نشتی
 • صاف و صیقلی بودن جداره‌های داخلی و خارجی
 • عدم رسوب گیری و افت فشار کم ناشی از اصطکاک سطوح داخلی
 • مقاومت بسیار در تغییرات دمایی
 • مقاومت عالی در مقابل زمین لرزه و رانش زمین
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • بسیار سبک از لحاظ وزنی
 • نیاز به فضای بسیار کم جهت نگهداری
 • مقاوم در مقابل جوندگان، موریانه‌ها و میکروارگانیسم‌ها
 • مقاوم در برابر اسید، مواد شیمیایی و پرتو ماورا بنفش خورشید جهت استفاده در کشاورزی
 • هزینه کم تعمیرات و نگهداری
 • صرفه جویی در هزینه‌ تصفیه سیال منتقل شونده به علت عدم نشتی در اتصالات پلی اتیلن
 • امکان استفاده از انواع اتصالات (اتصالات متنوع و تقریبا نامحدود)
 • تولید لوله‌ها بر طبق فشار کاری مدنظر
 • تولید لوله بر طبق طول عمر مورد نیاز

مزایای ساختاری اتصالات پلی اتیلن

از مزایای ساختاری این لوله‌ها باید گفت که خواصی همانند وزن کم، انعطاف پذیری و محل اتصال بدون نشتی، مجموعاً راه‌های نصب مقرون به صرفه و منحصر به فردی را فراهم می‌نماید که با دیگر مواد امکان پذیر نیست.

در اغلب تاسیسات، روش‌های نصبی مثل حفاری نقبی، نوسازی خط لوله، حفر و جایگذاری و نصب لوله‌ها به شکل نیمه شناور یا شناور، می‌توانند بسیار چشمگیر فرایند نصب را تسهیل کرده و باعث صرفه جویی قابل ملاحظه ای در زمان و همچنین هزینه گردند.

صرفه جویی در هزینه‌های چرخه عمر

در کاربردهای شهری و برون شهری، هزینه‌های چرخه عمر اتصالات و لوله‌های پلی‌اتیلن می‌تواند به طرز بسیار چشمگیری کمتر از انواع لوله‌های دیگر باشد. سطح داخلی بسیار صاف لوله‌های پلی اتیلن سبب حفظ خواص ویژه جریان می‌شود و اتصال دهی از راه جوش، موجب حذف نشتی می‌شود. طبق بررسی و تحقیقات صورت گرفته اثبات شده که این موارد ترکیب موفقی در راستای کاهش هزینه‌های عملکرد سیستم هستند.

شرکت اصفهان پلاست نماینده رسمی‌فروش محصولات پلی اتیلن، با سابقه ای درخشان در زمینه تولید و پخش انواع لوله و اتصالات پلی اتیلن تک جداره و دو جداره و … فعالیت می‌نماید و در خدمت شما عزیزان می‌باشد. شرکت اصفهان پلاست بهترین محصولات پلی اتیلن را با بالاترین کیفیت به مشتریانش ارائه می‌نماید. کافیست با شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید.

آدرس: ۱۵ خرداد غربی شیخ فضل الله نوری پلاک ۱۰
تلفن دفتر اصفهان پلاست : ۰۲۱۶۶۱۴۱۰۰۰
آقای امینی : ۰۹۱۲۱۲۲۶۶۵۰
اینستاگرام : esfahan_plast@
ایمیل:  info@esfahanplast.com

۵/۵ - (۲ امتیاز)

برچسب ها :

فهرست مطالب

نویسنده مقاله

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121226650