فیلتر دیسکی مینی اصفهان پلاست

یکی از اصلی ترین اجزای سیستم‌های آبیاری و آبرسانی، سیستم‌های فیلتراسیون است. اگر شما قصد راه اندازی یک سیستم آبیاری داشته و به فکر خرید اجزای آن هستید، توصیه می‌کنیم ابتدا یک سیستم فیلتراسیون مناسب تهیه کنید.

اصلی ترین بخش آب رسانی به زمین زراعی، جلوگیری از ورود ذرات معلق و تصفیه آب است. فیلترهای مینی دیسکی یکی از مهم ترین فیلترها جهت فیلتراسیون آب‌ها می‌باشد.

فیلترهای مینی دیسکی یا کوچک که اصطلاحا به فیلترهای دیسکی و یا توری با ارتفاع کم (حداکثر ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر) گفته می‌شود، دارای اجزایی کوچکتر از فیلترهای متوسط بوده و دارای قیمتی ارزان‌تر می‌باشند.

در این مقاله از اصفهان پلاست می‌توانید با فیلترهای دیسکی مینی و کاربردهای آن آشنا شده و ویژگی‌های مهم و متفاوت آنها را بشناسید.

اصفهان پلاست، بزرگترین تولیدی اتصالات پلی اتیلن و تجهیزات آبیاری مختلف است که با کیفیت‌ترین محصولات ایرانی را تولید و عرضه می‌کند. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

فیلترهای دیسکی و وظایف آن

اهمیت نقش فیلتراسیون در آبرسانی‌های بارانی و قطره‌ای بیشتر به چشم می‌آید. ذرات معلق موجود در آب ممکن است باعث مسدود شدن منافذ قطره چکان‌ها شده و عملکرد سیستم کاهش پیدا کند.

بسیاری از کشاورزان و باغداران از عملکرد ضعیف ناراضی هستند. طبق بررسی‌های انجام شده، سیستم فیلتراسیون این افراد بسیار ضعیف بوده و مانع ورود ذرات ناخواسته نمی‌شدند. در نتیجه منفذ قطره چکان آب پاش‌ها به مرور مسدود شده و بازده سیستم آبیاری کاهش پیدا می‌کند.

این منفذ عمدتا به دلیل مشکلات فیزیکی مسدود می‌شوند. شن‌ها، ماسه‌ها، لجن‌ها و دیگر اجرامی که در آب‌های تصفیه نشده وجود دارند، همان مشکلات فیزیکی هستند. پس از مسدود شدن این منافذ، گرفتگی‌های شیمیایی ایجاد شده در منفذ باعث ایجاد باکتری‌های جدید و رشد آنها می‌شود. بنابراین فیلتراسیون به کمک فیلترهای دیسکی مینی و دیگر فیلترها بسیار مهم است.

فیلترهای دیسکی، نوعی از فیلترهای آبیاری هستند که به کمک ورق‌ها و دیسک‌های مختلفی و با استفاده از مش‌های ریز، ذرات ریز و معلق آب را گیر می‌اندازند. اگر آب منطقه‌ای که برای آبیاری استفاده می‌کنید املاح زیادی دارد، حتما از این فیلترها برای تصفیه استفاده کنید.

همچنین اگر شما عزیزان برای آبیاری زمین‌های خود به فکر استفاده از انشعابات قطره‌ای هستید، می‌توانید با مطالعه مقاله بهترین انشعابات قطره‌ای اصفهان پلاست، با کاربرد و ویژگی‌های این تجهیزات آشنا شوید.

کاربرد فیلتر دیسکی مینی

فیلترهای دیسکی بیشتر در آبیاری‌های قطره‌ای مورد استفاده کشاورزان قرار می‌گیرد. آبیاری زمین‌های کشاورزی بدین معناست که میزان آبی که در دسترس گیاهان قرار می‌گیرد با استفاده از روش‌های سنتی و یا مدرن، کنترل شود.

به طور کلی زمین‌های کشاورزی به سه روش سطحی (سنتی)، زیر سطحی (مدرن) و قطره‌ای و بارانی آبیاری می‌شوند. روش سطحی شامل سه روش حوضی، سیلابی و مرزی است که هر یک از این روش‌ها مزایا و معایبی نیز دارند. اما امروزه بسیاری از کشاورزان از روش‌های سنتی دست کشیده و به روش‌های آبیاری مدرن روی آورده‌اند.

روش‌های آبیاری مدرن، شامل روش‌های زیر سطحی، قطره‌ای و بارانی است. شاید از عنوان هر یک از این روش‌ها متوجه نحوه فعالیت‌شان شده باشید. در روش زیر سطحی، آب رسانی به کمک پمپ‌هایی از زیر سطح خاک انجام می‌شود. در روش‌های بارانی نیز به کمک آب پاش‌های نیوفیت، آب به سطح گیاهان رسیده و آنها را آبیاری می‌کند.

فیلترهای دیسکی

فیلترهای مینی دیسکی اصفهان پلاست

فیلتردیسکی, دارای شیارهای فوق العاده باریک روی دیسک‌های پلاستیکی خود هستند. این فیلترها ذرات و مواد بسیار ریز معلق در آب را گرفته و تا زمان انجام فرایند شست و شو در خود نگه می‌دارد. در حین عملیات شست و شو، ذرات از بین شیارهای دیسک‌ها تمیز می‌شوند.

کاربرد این فیلترها در آبیاری قطره‌ای زمین است تا آب را به صورت بیولوژیکی فیلتر کند. در نسل جدید فیلترهای دیسکی اصفهان پلاست، جهت افزایش سطح فیلتراسیون و اطمینان از جداسازی ذرات و همچنین عملکرد مطلوب در زمان شست و شو، دیسک‌ها با فرم ویژه‌ای طراحی شده‌اند. به گونه‌ای که در هر دو سطح دارای شیارهای شعاعی و به صورت قیفی هستند. یعنی از سطح دیسک به سمت داخل، قطرها کاهش می‌یابند.

این فیلترها مجهز به یک قطره هلیکال در قسمت ورودی آب می‌باشند که در صورت نصب در هر وضعیتی چه رو به بالا و چه رو به پایین همانند یک هیدروسیکلون عمل کرده و ذرات درشت را جداسازی می‌کنند. این عمل علاوه بر کمک به فرایند فیلتراسیون، نیاز به شست و شو در فیلتر را کاهش می‌دهد.

فیلتر دیسکی مینی اصفهان پلاست

فیلترهای مینی یا کوچک که اصطلاحا فیلترهای دیسکی و یا توری با ارتفاع کم، حداکثر ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر گفته می‌شود، دارای اجزایی کوچکتر از فیلترهای متوسط بوده و دارای قیمتی ارزان‌تر هستند.

این نوع فیلترها دارای ظرفیتی کمتر از فیلتر دیسکی و توری معمولی هستند. ولی با این وجود، می‌توانند در بسیاری از طرح‌های کوچک آبیاری قطره‌ای باغات، با توجه به قیمت مناسب و نصب راحت و همچنین وزن کم این نوع از فیلترها مورد استفاده قرار بگیرند.

بدنه فیلتر دیسکی مینی و فیلترهای توری مینی از جنس مواد پلیمری بوده و کمتر با بدنه فلزی تولید می‌گردند. حداکثر ظرفیت عبور آب در فیلترهای ۱۲ اینچ مینی یا کوچک، معمولا ۵ تا ۶ لیتر در ثانیه است. بنابراین به عنوان مثال در یک طرح با آبدهی ۶ لیتر در ثانیه باید با در نظر گرفتن ظریب اطمینان حداقل از دو فیلتر مینی که به طور موازی به یکدیگر بسته شده‌اند و یا یک فیلتر دیسکی متوسط دارای ظرفیت حداکثر ۸ لیتر در ثانیه استفاده کرد.

مهمترین خصوصیات فیلتر دیسکی اصفهان پلاست

  • تهیه شده از مواد پلیمری بسیار سخت و با دوام
  • دیسک‌های بسیار نرم و شیارهای زاویه دار برای افزایش کیفیت فیلتراسیون
  • کارتریج‌های دیسکی با قابلیت جذب اجرام معلق تا قطر ۱۲۵ میکرون و ۱۸۰ میکرون (یعنی ۱۲۰ مش و ۸۰ مش)
  • سازگار با اسیدهای ضعیف‌تر
  • مناسب برای تصفیه آب در آبیاری‌های قطره‌ای
  • مناسب برای تصفیه آب در آبیاری‌های بارانی
  • کم هزینه و به صرفه
  • قابل استفاده قبل از کنتورهای آب شهر

مشخصات فنی فیلتر دیسکی اصفهان پلاست

در نسل جدید فیلترهای دیسکی اصفهان پلاست، جهت افزایش سطح فیلتراسیون و اطمینان از جداسازی ذرات و همچنین عملکرد مطلوب در زمان شست و شو، دیسک‌ها با فرم ویژه‌ای طراحی شده‌اند. به گونه‌ای که در هر دو سطح دارای شیارهای شعاعی و به صورت قیفی هستند. یعنی از سطح دیسک به سمت داخل، قطر آنها کاهش می‌یابد.

این فیلترها مجهز به یک قطعه هلیکال در قسمت ورودی آب می‌باشند که در صورت نصب در هر وضعیتی چه رو به بالا و چه رو به پایین همانند یک هیدروسیکلون عمل کرده و ذرات درشت را جداسازی می‌نمایند. این عمل علاوه بر کمک به فرایند فیلتراسیون نیاز به شست و شو در فیلتر را کاهش می‌دهد.

فیلتر دیسکی مینی اصفهان پلاست

گروه صنعتی اصفهان پلاست, با هدف استفاده بهینه از آب در کشاورزی و به کارگیری روش‌های نوین آبیاری و اشتغال زایی، از سال ۱۳۷۶ فعالیت خود را آغاز کرد. در اولین سال‌های آغاز فعالیت، به تولید لوله‌های تک لایه هیدروفلو پرداخت و در سال ۱۳۸۲ لوله‌های پلی اتیلن سایز ۱۶ تا ۳۱۵ را تولید کرد.

رفته رفته تعداد محصولات تولیدی به همت مدیران و پرسنل پرتلاش مجموعه افزایش یافت و کیفیت آنها نیز با کسب تجربه، هر روز بهتر شد. اکنون این تولیدی موفق امیدوار است تا در سال‌های آینده به تولیدات بیشتری دست پیدا کرده و خدمات بیشتری به کشاورزان زحمت‌کش سرزمینمان ارائه کند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

برچسب ها :

فهرست مطالب

نویسنده مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121226650