بررسی انواع دستگاه ‌جوش‌ پلی اتیلنی هیدرولیک

بررسی انواع دستگاه ‌جوش‌ پلی اتیلنی هیدرولیک

انواع دستگاه ‌جوش‌ پلی اتیلنی هیدرولیک و بررسی آن‌ها

دستگاه جوش هیدرولیک پلی اتیلن

استفاده از لوله‌های پلی اتیلن در حرفه مختلف زیاد شده‌ و برای استفاده از لوله‌های پلی اتیلن باید آن‌ها را به هم وصل کنیم، که انجام این‌کار به‌وسیله دستگاه جوش پلی اتیلن مقدور است.

همه دستگاه‌های جوش هیدرولیک کاربردهایی برای جوش لوله‌های پلی اتیلن که در خطوط انتقال آب و فاضلاب و نفت و‌ گاز مورداستفاده قرار می‌گیرند. در حال حاضر اجزای اصلی تمامی دستگاه‌های جوش لوله تشکیل‌شده از پمپ روغن، فشارسنج و شیر فرمان که داخل جعبه هیدرولیک نصب‌ شده‌اند و به ‌وسیله شیر برقی جوشکاری انجام می‌شود.

انواع دستگاه ‌جوش‌ پلی اتیلنی

این دستگاه‌ها به‌طورکلی در 3 نوع زیر هستند:

 1. دستگاه ‌جوش‌ پلی اتیلنی دستی
 2. دستگاه ‌جوش‌ پلی اتیلنی نیمه هیدرولیک
 3. دستگاه ‌جوش‌ پلی اتیلنی کاملاً هیدرولیک

دستگاه‌های جوش دستی

دستگاه‌های جوش دستی در ساده‌ترین حالت ممکن بین این 3 دستگاه است و شامل یک دسته، راکت و المنت است. این دستگاه می‌تواند اندازه‌های 50 میلی‌متر تا 160 میلی‌متر و 160 تا 250 میلی‌متر و 315 میلی‌متر را جوش بدهد. در کلاس کاری 4، 6، 10 و 16 می‌باشد‌ و ولتاژهای ورودی آن 220 ولت و 230 ولت و پهنای فک آن به ضخامت 4 سانتی‌متر است.

معمولاً برای تعمیرات و بازسازی لوله پلی اتیلن این سیستم مورداستفاده قرار می‌گیرد و قابل ‌استفاده در خطوط انتقال‌ آب و فاضلاب است. دستگاه جوش پلی اتیلن دستی دارای رنده، گرماساز، جعبه رینگ آلومینیومی و تمامی متعلقات مربوط بر روی دستگاه است.

دستگاه‌های جوش نیمه هیدرولیک

این سیستم جهت جوشکاری لب ‌به ‌لب لوله‌های پلی اتیلن ی در تأسیسات انتقال آب فشارقوی و به‌ویژه در اندازه‌های بیشتر از 25 میلی‌متر بکار برده می‌شود. این دستگاه به دلیل پمپ هیدرولیک و فک‌های نگه‌دارنده‌ای که دارد سبب بالا بودن کیفیت جوشکاری و آسان بودن کار می‌شود. دستگاه جوش پلی اتیلن نیمه هیدرولیک یکی از پراستفاده‌ترین دستگاه‌ها در خطوط انتقال آب و زمین‌های کشاورزی است که توسط پمپ هیدرولیک دستی جابه‌جایی فک‌ها انجام می‌گردد.

بر‌‌ روی دستگاه‌های‌ جوش پلی اتیلن نیمه هیدرولیک تمامی متعلقات مربوط به شیر فرمان، پمپ روغن دستی و گیج فشار بر روی شاسی دستگاه نصب گردیده است.

دستگاه‌های جوش کاملاً هیدرولیک

اندازه این دستگاه نیز از 63 میلی‌متر تا 315 میلی‌متر، 200 میلی‌متر تا 400 میلی‌متر، 315 میلی‌متر تا 630 میلی‌متر، 720 میلی‌متر تا 1200 میلی‌متر است. این دستگاه دارای اجزای رنده‌ای برقی، گرماساز برقی و شاسی 90 درجه است.

دستگاه جوش پلی اتیلن تمام هیدرولیک در خطوط انتقال آب، فاضلاب، نفت، گازو پتروشیمی مورداستفاده قرار می‌گیرد. روی دستگاه جوش پلی اتیلن تمام هیدرولیک تمامی وسایل اعم از فلنج گیر، پاور هیدرولیک، رنده و هیتر قرارگرفته است.

دستگاه‌های جوش پلی اتیلن تمام هیدرولیک دارای دو فک ثابت و متحرک است که عملیات جابه‌جایی آن توسط پاور هیدرولیک صورت می‌گیرد.

رنده دستگاه جوش پلی اتیلن تا سایز 315 میلی‌متر به‌صورت دریل گیربکسی است و از سایز 400 به بالا به‌صورت گیربکس می‌باشد.

انواع دستگاه جوش هیدرولیکی

1. دستگاه جوش هیدرولیکی 160

اجزای دستگاه جوش هیدرولیکی 160 عبارت است از:

•       رنده با تیغه فولادی

•       هیتربرقی پلی اتیلن با درجه تنظیم حرارت 50 تا 300 درجه سانتی‌گراد

•       فلنج گیر با قابلیت تنظیم در سایزهای مختلف

•       ……

2. دستگاه جوش هیدرولیکی 200

این سیستم جوش هیدرولیکی 200 برای لوله‌هایی به سایز 110-125-140-180 و… مورداستفاده قرار می‌گیرد و فشار کاری وارده به لوله‌ها توسط دستگاه جوش هیدرولیکی 2-5/2-3-4 و… است .

دستگاه جوش هیدرولیکی 200 قابلیت جوشکاری 40 و 50 میلی‌متر را دارد. مقدار برق موردنیاز دستگاه 3500 وات است.

3. دستگاه جوش هیدرولیکی 250

هزینه نصب اتصالات پیچی بالاست و استحکام کمتری دارا می‌باشد. به همین دلیل لوله‌های پلی اتیلن که در شاخه‌های 6 و 12 متری تولیدشده را به‌وسیله دستگاه جوش هیدرولیکی 250 به هم متصل می‌کنند و این امر باعث افزایش کیفیت نصب لوله و اتصال بهتر و بهبود در طراحی و ساخت اتصالات لوله می‌شود.

4. دستگاه جوش هیدرولیکی 315

پلی‌اتیلن هیدرولیک 315 قابلیت جوش لوله‌های پلی اتیلن در سایزهای90 – 110 – 125 – 140 و….میلی‌متر در فشارهای کاری 2 – 5/2 و… اتمسفر را دارد.

5. دستگاه جوش هیدرولیکی 400

جوش هیدرولیکی 400 برای اتصال لوله‌های پلی اتیلنی به‌صورت سربه‌سر استفاده می‌شود و توانایی اتصال لوله‌های پلی اتیلن ی در سایزهای 200 ،250 ،300و 400 را دارد و فشار کاری 4-6-10-16 اتمسفر را دارد.

6. دستگاه جوش هیدرولیکی 500

جوش هیدرولیکی برای لوله‌های پلی اتیلنی که به سایز 250-280-315-400-500 و …. استفاده می‌شود. جعبه‌های هیدرولیک دستگاه در ابعاد (15*50*56) است.

7. دستگاه جوش هیدرولیکی 630 

سیستم جوش پلی اتیلن تمام هیدرولیک 630 در خطوط انتقال آب و فاضلاب و نقت و گاز ویژه لوله‌های پلی اتیلن با جوش سربه‌سر لب‌به‌لب (بات فیوژن) مورداستفاده قرار می‌گیرد.

8. دستگاه جوش هیدرولیکی 800

دستگاه جوش هیدرولیکی 800 با برق سه فاز راه‌اندازی می‌شود بایستی در هنگام اتصال دستگاه به برق نکاتی باید رعایت گردد تا باعث آسیب دیدن الکتروموتور، سیستم هیدرولیک و هیتر نگردد. جهت چرخش موتور هم‌جهت با جهتی که فلش روی دستگاه نشان می‌دهد باشد.

همچنین برای آشنایی با انواع پلی اتیلن تحت فشار می‌توانید مقاله لوله پلی اتیلن تحت فشار چیست و بهترین جنس آن اصفهان پلاست را مطالعه کنید.

9. دستگاه جوش هیدرولیکی 1000

به دلیل بالا بردن کیفیت و افزایش سرعت در کار اتصال لوله‌های پلی اتیلن سیستم جوش هیدرولیکی 1000 تولید و ساخته می‌شوند.

دستگاه جوش پلی اتیلن چیست ؟

انواع مختلف دستگاه جوش پلی اتیلن شامل: دستگاه جوش پلی اتیلن دستی, دستگاه جوش پلی اتیلن نیمه هیدرولیک و دستگاه پلی اتیلن تمام هیدرولیک وجود دارد.

کاربرد دستگاه جوش پلی اتیلن:

برای وصل کردن و جوش دادن لب‌به‌لب لوله پلی اتیلن که در صنایع مختلف از قبیل (خطوط انتقال آب و فاضلاب, گاز و …) که سیستم جوش پلی اتیلن به‌کاررفته‌اند استفاده می‌شود .

مواردی که هنگام کار با دستگاه جوش پلی اتیلن باید به آن توجه داشت:

•       از دستگاه جوش پلی اتیلن برای لوله‌هایی که ازنظر قطر و ضخامت و جنس برابر هستند استفاده شود.

•       زمانی که از دستگاه استفاده نمی‌کنید آن را در غلافی نگه‌دارید تا از خراب شدن آن به‌وسیله‌ی آب و باد و گردوخاک جلوگیری شود.

•       تا جایی که می‌توانید لوله را به‌طور موازی و درون گیره قرار دهید.

•       کار با دستگاه جوش پلی اتیلن توسط اپراتوری باتجربه صورت بگیرد. زیرا باید به دمای دستگاه توجه شود و اگر رنده زدن و براده برداری به‌خوبی انجام نشود امکان شکسته شدن لوله زیاد است.

موارد مرتبط با دستگاه جوش پلی اتیلن نیمه هیدرولیک 200

 1. دستگاه جوش نیمه هیدرولیک 250
 2. دستگاه جوش نیمه هیدرولیک مدل250
 3. مخصوص جوش سربه‌سر (BUTT WELD) در خطوط انتقال لوله‌های آب و فاضلاب

مشخصات

 • قابلیت جوش لوله‌های پلی اتیلن از سایز 63 الی 250 میلی‌متر
 • صفحه رنده دارای دریل 1010 وات به همراه تیغه‌های فولادی
 • صفحه داغ با قدرت 1500 وات قابل تنظیم از 50 الی 300 درجه سانتی‌گراد با پوشش نچسب
 • فلنج گیر چهار نظام از جنس آلومینیوم
 • زنبه برای جابجایی صفحه داغ و صفحه رنده
 • دارای چرخ برای حمل آسان
 • ·       7 آچار 20 و آلن 5

نقد و بررسی دستگاه جوش پلی اتیلن

همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، دستگاه‌های جوش پلی اتیلن گروه تولیدی صنعتی در سه نوع دستی، نیمه هیدرولیک و تمام هیدرولیک عرضه می‌گردد.

دستگاه جوش پلی اتیلن دستی

این دستگاه معمولاً برای تعمیرات و بازسازی لوله پلی اتیلن مورد استفاده قرار می‌گیرد و قابل‌استفاده در‌خطوط انتقال آب و فاضلاب است. دستگاه جوش پلی اتیلن دستی دارای رنده، هیتر، جعبه رینگ آلومینیومی و تمامی متعلقات مربوطه بر روی دستگاه می‌باشد.

دستگاه جوش پلی اتیلن دستی دارای یک فک ثابت و یک فک متحرک است که حرکت دادن آن توسط اهرم انجام می‌پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *