معرفی لوله پلی اتیلن تحت فشار و بهترین جنس

معرفی لوله پلی اتیلن تحت فشار و بهترین جنس

لوله پلی اتیلن تحت فشار چیست؟ و بهترین جنس آن

همانطور که می‌دانید پلی اتیلن تحت فشار یکی از پرکاربردترین مواد در صنعت لوله‌سازی است. زیرا این لوله‌ها به دلیل کارایی بالا و ویژگی‌هایی که دارند می‌توانند برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند. لوله پلی اتیلن تحت فشار یکی از لوله‌های است که در زمینه‌های مشخص مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لوله‌ها بسیار کابردی می‌باشند. در این نوشته از اصفهان پلاست با هرآنچه که نیاز است در رابطه با این لوله‌ها بدانید آشنا خواهید شد. این مطلب را از دست ندهید و تا انتها ما را همراهی کنید.

لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله پلی اتیلن یکی از محصولات گسترده پلاستیکی در سراسر جهان است. از این لوله‌ها برای انتقال آب و دیگر مایعات استفاده می‌شود. این لوله‌ها دارای خواص مکانیکی، شیمیایی و حرارتی منحصربفردی هستند. این ویژگی‌ها سبب محبوبیت لوله‌های پلی اتیلن در بین مصرف کنندگان صنعت‌های مختلف شده است. در حال حاضر محصولات متنوعی از پلی اتیلن در صنعت لوله‌سازی ساخته می‌شود. هر یک از آن‌ها دارای ویژگی‌ها و کاربردهای متنوعی هستند. انواع لوله‌ها و اتصالات از جمله پرکاربردترین محصولات تولیدی پلی اتیلن در سراسر دنیا هستند.

لوله پلی اتیلن تحت فشار

پلی اتیلن تحت فشار

لوله پلی اتیلن تحت فشار یا همان فشار قوی نوعی از لوله‌های پلی اتیلن هستند. آنها در فشارهای مختلف بین ۶ تا ۳۲ اتمسفر به کار می‌آیند. شاید اولین چیزی که در رابطه با این لوله‌ها بخاطر نامی که دارند در تصورتان آید ضخامت بالای آن‌ها باشد! در صورتی که این طور نیست و دلیل این نام‌گذاری استحکام بالای این لوله‌ها است. در حال حاضر این لوله‌ها در سایزهای مختلف به دو شکل کلافی و رشته‌ای تولید می‌شوند. هر کلاف ۶ متر۱۲ متری است که این میزان بسته به سفارش مشتری می‌تواند متغییر باشد.

تمام لوله‌های تحت فشار تولید شده در شرایط مختلف از لحاظ استحکام یکسان هستند و سایز و اندازه آن‌ها تنها در قیمت این لوله‌ها تاثیر گذار است. در حال حاضر از این لوله‌ها برای انتقال مایعات مختلف و آب با فشار بالا در محل‌های ناهموار و شیب استفاده می‌گردد.

با توجه به اینکه از این لوله‌ها در مصارفی همچون انتقال آب و مایعات مهم استفاده می‌شود باید در مواد اولیه آن‌ها موادی را بکار برد که این لوله‌ها را در برابر اشعه‌ی خورشید و حرارت مقاوم کند. بنابراین یکی از دلایلی که باعث کاربرد هرچه بیشتر این لوله‌ها می‌شود مقاومت آن‌ها در برابر اشعه‌ها می‌باشد.

کاربرد لوله پلی اتیلن تحت فشار

پلی اتیلن تحت فشار

بطور معمول از لوله‌های تحت فشار برای انتقال آب و آبیاری استفاده می‌شود، اما خب مسلما کاربرد لوله‌های پلی اتیلن به همین یک مورد ختم نمی‌شود و از آن می‌توان در موارد دیگری نیز که در ادامه خواهیم گفت بهره گرفت؛ برخی از این کاربردها عبارت‌اند از:

  • -انتقال آب در حالت روی کار در تاسیسات خارج و داخل ساختمان
  • -از لوله‌های تحت فشار برای انتقال گازهای طبیعی نیز استفاده می‌شود
  • -قابل استفاده برای انواع آبیاری همچون قطره ای، بارانی، تحت فشار و. .
  • -قابل استفاده برای تاسیسات استخرها و برج‌های خنک کننده
  • -استفاده برای انتقال و توزیع آب درون شهری و شبکه‌های روستایی
  • -لوله‌های پلی اتیلن تحت فشار قابلیت استفاده در انتقال فاضلاب در زیر کار و روی کار را نیز دارند.

مزایای لوله‌های فشار قوی پلی اتیلن

همانطور که می‌دانید لوله‌های پلی اتیلن دارای ویژگی‌ها و مزایای زیادی هستند و همین ویژگی‌ها سبب محبوبیت لوله‌های پلی اتیلن در صنعت‌های مختلف شده است و توانسته‌اند جایگزینی برای لوله‌های فلزی و بتنی باشند. از مهم‌ترین ویژگی و مزایای این لوله‌های به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

۱-وزن سبک به دلیل وزن کم مواد سازنده

۲-تحمل دمایی بالا (تا دمای ۸۰ درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند)

۳-مقاوم در برابر بلایای طبیعی همچون زلزله و رانش زمین

۴-مقاوم در برابر اشعه و گرما خورشید

۵- انعطاف‌پذیری بسیار بالا

۶- قابلیت نصب و حمل و نقل بسیار آسان

۷-مقاوم در برابر برودت تا دمای -۷۰ درجه سانتیگراد

و بسیاری از مزایای دیگر همچون مقاومت در برابر مواد شیمیایی و اسیدی، عدم نشت دهی، صرفه جویی در مصرف آب.

قیمت لوله‌های پلی اتیلن فشار قوی

لوله‌های تحت فشار توسط پلی اتلین در شرکت‌های پتروشیمی تولید می‌گردند؛ بنابراین هنگام خرید این لوله‌ها قیمت آن‌ها رابطه مستقیمی با مواد پتروشیمی خواهد داشت. اما در حال حاضر باتوجه به شرایط بازار وعدم وجود قیمتی ثابت برای مواد اولیه نمی‌توان قیمت دقیقی را برای محصولاتی همچون لوله پلی اتیلن تحت فشار مشخص نمود و شما باید برای اطلاع از قیمت دقیق و بروز هر محصول با کارشناسان فروش در ارتباط باشید.

همچنین توجه داشته باشید عوامل دیگری همچون؛ کارخانه تولید کننده، کلاس باری و برند بر روی قیمت لوله‌های فشار قوی تاثیر گذار هستند؛ بنابراین شما باید هنگام خرید به این نکات که تماما بر روی لوله‌ها درج شده است توجه فرمایید تا بتوانید بهترین محصول تحت فشار را بسته به نیازی که دارید تهیه کنید.

فرمول محاصبه قیمت لوله پلی اتیلن: حاصل ضرب یک متر از آن سایز در قیمت مواد اولیه

*البته با استفاده از این فرمول قیمت خام محصول به دست می‌آید و متراژ اصلی‌ترین مقیاس تعیین کننده قیمت لوله‌های فشار قوی است.

مشخصات فنی لوله تحت فشار پلی اتیلن

زمانی که سخن از مشخصات لوله‌های پلی اتیلن سخن گفته می‌شود یعنی تمام ویژگی‌ها ازجمله مشخصات ظاهری و فنی مهندسی لوله ها؛ این لوله‌ها با استفاده از مواد اولیه پلی اتیلن با گرید تجاری PE80 وPE100 تولید می‌شوند. محصولات لوله‌ای پلی اتیلن در دو مدل تک جداره و دو جداره دسته‌بندی می‌شوند. لوله‌های تحت فشار نیز هر دو مدل را دارند تفاوت لوله‌های تک جداره با دو جداره در نوع استفاده از آن‌ها است.(تک جداره‌ها کاربری ساده‌تری دارند و معمولا از آن‌ها برای آبیاری اراضی کشاورزی استفاده می‌شود اما لوله‌های دو جداره به دلیل استقامت بالایی که دارند درصنایع مهم و بزرگترهمچون انتقال آب و فاضلاب درون شهری کاربرد دارند.)

یکی از مشخصات بارزی که این لوله‌ها دارند ظاهر آن‌ها است، همه لوله‌های پلی اتیلن تحت فشار دارای رنگ مشکی می باشند اما ممکن است که برخی از لوله ها مشکی با نوار آبی باشند که این مسئله کاملا به کارخانه تولید کننده بستگی دارد.

بهترین جنس لوله تحت فشار

برای خرید بهترین جنس لوله پلی اتیلن تحت فشار به مراکز معتبر و مطمئنی همچون مجموعه اصفهان پلاست مراجعه کنید. در چنین فروشگاه‌هایی می‌توانید قبل از خرید از کارشناسان فروش مشورت بگیرید. بنابراین بهترین لوله پلی اتیلن از لحاظ کارایی را خریداری می‌کنید. برای تهیه‌ی بهترین جنس حتما باید از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید. چون این فروشگاه‌ها دارای گواهی استاندارد می‌باشند. یعنی لوله‌های با کیفیت و استاندارد بالا عرضه می‌کنند.

طول عمر لوله فشار قوی

از آنجایی که ممکن است از لوله پلی اتیلن تحت فشار برای پروژه‌های بزرگ صنعتی، انتقال آب در وسعت کلان (شهری-روستایی)، آبدهی مزارع و اراضی کشاورزی و دیگر امور این چنینی استفاده شود طول عمر لوله‌ها بسیار مهم و حائز اهمیت می‌باشد، زیرا این لوله‌ها باید در شرایط جوی و دمایی مختلف فشارهای متفاوتی را تجمل کنند. طول عمر این لوله‌ها بسته به فشار وسازی که دارند متفاوت است، و شما می‌توانید برای اطلاع دقیق از این امر هنگام خرید از کارشناسان فروش مشاوره بگیرید. .

نکات مهم در رابطه با تولید و خرید این لوله‌ها

در رابطه با خرید این لوله‌ها نکاتی وجود دارد که در هنگام خرید می‌تواند به شما کمک کند بخصوص که اگر در این زمینه تازه کار باشید دانستن این چند نکته به شما بسیار کمک خواهد کرد؛ این نکات به شرح زیر می‌باشند:

-همانطور که پیش‌تر نیز گفتیم اکثرا رنگ لوله های تحت فشار مشکی است،رنگ ظاهری لوله ها نشان دهنده کاربرد لوله ها می باشد.

-یکی از نکات مهمی که در رابطه با لوله‌ها وجود دارد این است که در هنگام تولید تمامی اطلاعات مربوط به لوله همچون، ضریب ایمنی، میزان تحمل فشار، تاریخ تولید لوله، نشان استاندارد بر روی لوله حک می‌شود. این موضوع به شما کمک می‌کند تا بسته به نیازی که دارید لوله مورد نظرتان را خرید کنید.

-قیمت لوله تحت فشار پلی اتیلنی رابطه مستقیمی با خلوص ماده اولیه، کیفیت تولید، سایز و اندازه لوله دارد.

-یکی از نکاتی که در رابطه با لوله‌های تحت فشار باید در نظر داشته باشید نحوه اجرای آن‌ها است. شما باید در هنگام نصب لوله‌ها تمامی استانداردهای جهانی را رعایت کنید تا از بروز مشکلاتی همچون نشتی جلوگیری شود.

نکته پایانی

نکاتی که امروز در اصفهان پلاست به بررسی آن‌ها پرداختیم تمام آنچیزی است که شما باید هنگام خرید لوله فشار قوی و یا همان لوله پلی اتیلن تحت فشار به آن‌ها توجه فرمایید. با این حال اگر در رابطه با این موضوع هنوز هم سوال و یا ابهامی در ذهنتان دارید با ما به اشتراک بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به آن‌ها پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *