دستگاه جوش پلی اتیلن چیست؟

دستگاه جوش پلی اتیلن چیست؟

برای اتصال لوله‌های پلاستیکی و اتصالات از دستگاه بات فیوژن استفاده‌ می‌شود. از این ابزارها‌ می‌توان برای اتصال لوله  پلی اتیلن استفاده کرد. دستگاه ذوب انتهای لوله‌‌ها و اتصالات را گرم‌ می‌کنند، بعد آن‌‌هارا جوش می دهد. این دستگاه لوله  به اندازه 1/2 اینچ تا  20 اینچ را پشتیبانی‌ می‌کنند (20 تا 1000 میلی متر). برنامه ی کاربردی شامل دستگاه‌های فشار یا زهکشی‌ می‌باشند، که با مواد شیمیایی تهاجمی یا درجه حرارت بالا مواجه هستند.

مزایای استفاده از جوشکاری بات فیوژن

 • بدون سیم و چسب‌های زیاد
 • راحتی ساخت
 • تنظیم سریع
 • بدون خطر

ساخت گوش‌های زاویه دار مانند مدل‌های متفاوت را فراهم‌ می‌کند

با لوله‌های پلی پروپیلن، PVDF (Kynar) و Air-Pro به  خوبی کار‌ می‌کند

جوشکاری HDPE چیست؟

 لوله HDPE با استفاده از گرما در انتها ذوب‌ می‌شود و سپس با فشار دادن لوله به همراه یک نیرو، برای اتصال مفصل دائمی لب  به  لب‌ می‌شود که. این موضوع یک فرآیند بسیار ساده، که از یک دستگاه ذوب به اندازه مناسب برای پیوستن به اندازه لوله استفاده‌ می‌کند. این لوله در دستگاه نصب  شده و به پشتیبان لوله (فک) در هر دو انتهای دستگاه جهت پشتیبانی از لوله‌های موجود در خط مرکز دستگاه نصب و گیره‌ می‌شود. انتهای لوله سپس برای جلوگیری از تمیز بودن و انتهای لوله  موازی برای فرآیند گرمایش (ایستاده) به ایستگاه‌های مکانیکی مواجه‌ می‌شوند. سپس انتهای لوله‌‌ها با استفاده از فک‌های دستگاه همجوشی تراز‌ می‌شوند. یک گرماساز کنترل دما در دستگاه نصب‌ می‌شود و انتهای لوله مطابق استاندارد FST20 ASTM International F2620 گرم‌ می‌شوند. پس از مراعات معیار گرمایش، بخاری برداشته و انتهای لوله در نیروی از قبل مشخص شده جمع‌ می‌شوند. این نیرو برای زمان مورد نیاز استاندارد بر روی مفصل نگه  داشته‌ می‌شود. 

از موارد استاندارد به روز در اتصال لوله پلی اتیلن سخت، فن آوری دستگاه جوش پلی اتیلن را‌ می‌توان مثال زد. امروزه امکان ساخت چهارراه و زانو با استانداردهای دقیق امکان پذیر شده است. ایزودریپ که امروزه در سطح جهانی شناخته  شده است، به عنوان یک برند بسیار معتبر در تولید دستگاه جوش پلی اتیلن با کیفیت بالا، در حال حاضر ماشین‌های ساخت اتصالات را تا 64 اینچ امکان پذیر کرده است. استانداردهای صنعتی برای تولید اتصالات با کیفیت بالا در دنیا تا الان بسیار غفلت کارانه بوده است. بسیاری از  این موارد صرفاً به دلیل عدم در اختیار داشتن ماشین آلات برای رعایت چنین استانداردی وجود دارد.

تجهیزات مربوط به ترکیب اتصالات لوله پلی اتیلن

 1. جوشکاری دستی
 2. جوشکاری اکستروژن
 3. جوش اکستروژن پلاستیک
 4. وسایل اتصال لوله پلاستیکی
 5. لوله خراش دهنده
 6. دستگاه ذوب لوله
 7. ذوب سوکت
 8. دستگاه ذوب دکمه‌ای

دستگاه جوش پلی اتیلن چیست؟

 کاربرد دستگاه جوش پلی اتیلن

-لوله‌های پلی اتیلن HDPE

-لوله  پلی اتیلن HDPE  به دو روش متصل‌ می‌شوند:

-روش سرد یا مکانیکی

-روش گرم یا بات فیوژن (جوش لب  به  لب)

 

در روش جوش سرد اتصال لوله استفاده قرار‌ می‌گیرد و لوله را به یکدیگر متصل‌ می‌کند. در روش اتصال جوش گرم از دستگاه‌های جوش پلی اتیلن یا الکتروفیوژن استفاده‌ می‌شود.

دستگاه جوش پلی اتیلن دارای یک چهارچوب حلقوی با فک‌های آلومینیومی و جک‌های هیدرولیکی است. در طراحی دستگاه‌های جوش پلی اتیلن‌ می‌بایست دقت و ظرافت خاصی را داشت.

ساخت دستگاه جوش پلی اتیلن

در ساخت دستگاه جوش می بایست به دستورالعمل ساخت مطابق با استاندارد INSO22565 توجه داشته باشد:

1- شاسی دستگاه

2- شفت هاردکروم

3- سیلندر H8

4- شلنگ های هیدرولیک

5- نوع روغن مصرفی

6- نوع تفلون جهت پوشش هیتر

7- المنت و طراحی المنت

8-صفحه گرم کن (هیتر)

9- ابزار تراش (رنده)

10- گیج فشار

11- گیره دستگاه

12- الکتروموتور و پمپ روغن

13- شیر ربع گرد

 

جهت انتخاب یک ماشین جوشکاری در یک پروژه می بایست فشار کاری لوله و سایز لوله مورد استفاده در پروژه مشخص شود و با توجه به شرایط، یک ماشین جوش مناسب جهت پروژه در نظر گرفته شود. برای خرید دستگاه جوش پلی اتیلن باید به جنس الکتروموتور، به تفلون هیتر و دریلی که بر روی دستگاه نصب شده است توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *