همه چیز درباره لوله ۱۶ پلی اتیلن و کاربرد آن در پروژه‌های آبیاری

لوله ۱۶ پلی اتیلن چیست؟
در چه صنایعی می‌توان از لوله ۱۶ پلی اتیلن استفاده کرد؟‌ لوله ۱۶ پلی اتیلن یا ۳.۸ اینچ تقریبا کوچک ترین سایز لوله پلی اتیلن است که تولید می‌شود. از آنجا که قطر خارجی این لوله ۱۶ میلی‌متر است، آن را لوله ۱۶ می‌نامند.

 لوله ۱۶ پلی اتیلن دارای دو نوع ساده و دریپردار هستند. وزن‌های آنها نیز ۱۹، ۲۱ و ۲۵ کیلوگرم می‌باشد.  این لوله انواع مختلفی دارد. در ادامه با انواع لوله ۱۶ پلی اتیلن آشنا می‌شویم.

در این مقاله از اصفهان پلاست می‌توانید با لوله ۱۶ پلی اتیلن اصفهان پلاست آشنا شده و ویژگی‌های مهم و متفاوت آنها را بشناسید. اصفهان پلاست، بزرگترین تولیدی اتصالات پلی اتیلن و تجهیزات آبیاری مختلف است که با کیفیت‌ترین محصولات ایرانی را تولید و عرضه می‌کند. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

همچنین شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از انواع دستگاه‌های جوش پلی اتیلنی هیدرولیک اصفهان پلاست و آشنایی با کاربردهای آن، مقاله انواع دستگاه ‌جوش‌ پلی اتیلنی هیدرولیک و بررسی آن‌ها را مطالعه فرمایید.

اگر در این خصوص سوال خاصی داشته و یا قصد سفارش دارید، می‌توانید با شماره تلفن‌های درج‌ شده در انتهای مطلب تماس گرفته و ثبت سفارش کنید.

 

لوله ۱۶ پلی اتیلن چیست؟

از لوله ۱۶ پلی اتیلن در آبیاری قطره‌ای استفاده می‌شود. همچنین از این لوله می‌توان برای انتقال کود و سم‌های مختلف کشاورزی نیز استفاده کرد. یعنی با استفاده از این لوله‌ها این سموم و آفت کش‌ها را به نهال‌ها یا درخت‌های زمین می‌رسانند.

در نتیجه راندمان آبیاری و یا عملیات لوله کشی ارتقا پیدا کرده و محصولات نیز افزایش پیدا می‌کنند. همواره اتصالاتی که در آبیاری قطره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند از جنس پلاستیک یا پلیمر هستند.

لوله ۱۶ پلی اتیلن نیز از جنس پلی اتیلن است که یک ماده بسیار مقاوم در مقابل عوامل شیمیایی و مکانیکی می‌باشد.

این لوله می‌تواند فشارهای مختلفی را متحمل شود. در نتیجه برای پروژه‌های آب رسانی بسیار ایده آل است. پیش از اینکه برای خرید لوله ۱۶ پلی اتیلن اقدام کنید بهتر است مساحت زمین کشاورزی خود را محاسبه کرده باشید.

سپس تعداد ردیف‌هایی که برای لوله کشی احتیاج دارید را بررسی کنید. اگر برای گلخانه قرار است لوله تهیه کنید، بهتر است حتی از تعداد بوته‌ها و درختان نیز اطلاع داشته باشید. در این صورت می‌توانید متراژ لوله و تعداد اتصالات را دقیق‌تر محاسبه کرده و اشتباه خرید نکنید.

به دلیل محدودیت منابع آبی کشور همه کشاورزان در تلاشند تا از سامانه‌های نوین آب رسانی برای توسعه این صنعت استفاده کنند. این کار به سادگی به جلوگیری و کاهش میزان هدررفت آب نیز می‌شود. این مسئله تا حد زیادی به جلوگیری از خشکسالی نیز کمک کرده است.

 

جدول اندازه‌های لوله دریپر ۱۶ اصفهان پلاست

 

همچنین شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از انواع فیلترهای دیسکی اصفهان پلاست و آشنایی با کاربردهای آن، مقاله فیلتر دیسکی ۳ اینچ بلند اصفهان پلاست را مطالعه فرمایید.

اگر در این خصوص سوال خاصی داشته و یا قصد سفارش دارید، می‌توانید با شماره تلفن‌های درج‌ شده در انتهای مطلب تماس گرفته و ثبت سفارش کنید.

 

کاربرد لوله ۱۶ پلی اتیلن در صنعت کشاورزی

این لوله‌ها در سه نوع زیر در مجموعه اصفهان پلاست تولید می‌شوند:

 • لوله ۱۶ پلی اتیلن ۱.۲
 • لوله ۱۶ پلی اتیلن ۱.۴
 • لوله ۱۶ پلی اتیلن دریپردار

از این لوله‌ها عموما در کشاورزی و آب رسانی به عنوان لوله فرعی استفاده می‌شود. انتقال آب در بین درختان و نهال‌های زمین کشاورزی و باغ و گلخانه‌ها عمدتا با استفاده از لوله ۱۶ پلی اتیلن انجام می‌شود.

چرا که روی این لوله‌ها می‌توان انواع دریچه و دریپرهای موجود در بازار را نصب کرد. همچنین این لوله با تمام اتصالات استاندارد اصفهان پلاست موجود در بازار سازگاری و هماهنگی ۱۰۰ درصدی دارد.

از اساسی ترین کاربردهای این لوله‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آبیاری معمولی و انتقال آب
 • انواع سیستم‌های آبیاری قطره ای
 • آبیاری باغ‌ها
 • آبیاری معمولی زمین‌
 • سیستم‌های آیباری تحت فشار
 • سیستم آبیاری بارانی
 • سیستم‌‌های آبیاری سنتر پیوت، لینیر و رول لاین

آیا می‌دانید پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین چیست؟ شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از انواع پلی اتیلن خطی و آشنایی با کاربردهای آن، مقاله پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین یا LLDPE چیست؟ را مطالعه فرمایید. اگر در این خصوص سوال خاصی داشته و یا قصد سفارش دارید، می‌توانید با شماره تلفن‌های درج‌ شده در انتهای مطلب تماس گرفته و ثبت سفارش کنید.

 

اتصالات مورد استفاده برای لوله ۱۶ پلی اتیلن

برای نصب این لوله‌ها باید از اتصالات پیچی پلی اتیلن استفاده کرد. اتصالات پیچی اتصالاتی هستند که با استفاده از پیچ و مهره به سیستم لوله کشی متصل می‌شوند. از این اتصالات تنها می‌توان برای لوله‌هایی که از جنس پلی اتیلن و پلمیر هستند استفاده کرد.

عمدتا برای لوله کشی‌هایی که با لوله‌های فلزی انجام می‌شوند، از اتصالات جوشی استفاده می‌شود.

البته در برخی مواقع نیز می‌توان از جوش لب به لب برای اتصال لوله ۱۶ پلی اتیلن به اتصالات استفاده کرد. اما بهتر است برای این لوله‌ها از اتصالات پیچی پلی اتیلن استفاده کرد. چرا که در این صورت احتمال نشتی به شدت کاهش یافته و سیستم لوله کشی مستحکم‌تر خواهد شد.

همانطور که در بخش‌های قبلی مقاله نیز به آنها اشاره کردیم، این لوله قطر بسیار کمی دارد و تنها ۱۶ میلی‌متر قطر دارد. این لوله‌ها در کلاف‌های ۱۰۰ الی ۴۰۰ متری تولید می‌شوند. قطر کم آنها باعث می‌شود تا بتوان از آنها در کشاورزی و آبیاری قطره‌ای یا بارانی استفاده کرد.

از دیگر ویژگی‌های این لوله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

مشخصات لوله ۱۶ پلی اتیلن اصفهان پلاست

 • قطر کوچک و کم مناسب برای آبیاری و استفاده از فضاهای محدود
 • حجم و فضای کم و مناسب
 • قیمتی مقرون به صرفه و ایده آل برای لوله کشی در وسعت کم و زیاد
 • مقاومت بالا در مقابل پروتوهای ماورا بنفش و عوامل شیمیایی و اسیدی
 • وزن سبک و حمل و نقل آسان
 • نصب آسان
 • امکان نصب در سطح و یا عمق‌های مختلف خاک بر اساس نیاز پروژه
 • امکان نصب انواع و اقسام دریپر و دریچه روی سطح آن به جهت سهولت آبیاری
 • تولید در فشارهای مختلف از ۲.۵ الی ۲۰ اتمسفر

 

 

روش اتصال لوله در زمینهای کشاورزی و باغات , بوسیله اتصالات پلی اتیلن ۱۶ میلیمتری می باشد و بسیار ساده بوده و سرعت و راندمان کار را بالا میبرد.

اتصالات و شیر آلات عبارتند از:

 • رابط ۱۶ به ۱۶ پلی اتیلن
 • سراه ۱۶ پلی اتیلن
 • بست ابتدایی ۱۶ به ۱۶
 • زانو ۱۶ پلی اتیلن
 • شیر ۱۶ به ۱۶ پلی اتیلن
 • شیر اشعاب ابتدایی به ۱۶
 • کور کن عینکی ۱۶ و کورکن تی
 • میخ تثبیت لوله ۱۶
 • واشر بست ابتدایی 

 روش نصب رابط ۱۶پلی اتیلن به لوله ۱۶:

رابط ۱۶ به لوله ۱۶ قابلیت نصب آسان دارد. این اتصال با دست و بدون نیاز به ابزار خاصی قابل نصب می باشد. این نصب بوسیله دست در اتصالات سایز ۱۶ استفاده می شود. جهت نصب دو طرف آن را با کمی فشار به داخل لوله قطره ای وارد می کنیم.

همچنین شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از انواع سیستم‌های گرمایش از کف و آشنایی با کاربردهای آن، مقاله مزیت‌های سیستم گرمایشی از کف و بهترین سیستم را مطالعه فرمایید. اگر در این خصوص سوال خاصی داشته و یا قصد سفارش دارید، می‌توانید با شماره تلفن‌های درج‌ شده در انتهای مطلب تماس گرفته و ثبت سفارش کنید.

نکات مهم در خرید

با توجه به اینکه لوله های ۱۶ میلیمتر در سطح خاک قرار می گیرند و از طرفی حجم مصرفی آنها در سطح پروژه بسیار زیاد است، درصورتی که از کیفیت مناسب برخوردار نباشند پس از یک سال شاهد بروز خرابی های زیاد از قبیل شکستگی، پارگی و جدا شدن اتصالات می شوید. در ادامه چند نکته جهت راهنمایی در انتخاب لوله ۱۶  آبیاری گفته می شود.

 • کارخانه سازنده : تهیه لوله از برند های استاندارد و دارای تاییدیه
 • ضخامت لوله: ضخامت لوله یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در عمر و قیمت لوله است.
 • نرم بودن و انعطاف پذیری : در هنگام خرید دقت کنید که لوله ها کاملا نرم و انعطاف پذیر باشند.
 • رنگ یکدست مشکی: رنگ لوله های پلی اتیلن باید کاملا مشکی و یک دست و بدون سفید سفیدک باشد.

 

گروه تولیدی اصفهان پلاست

در این مقاله با لوله ۱۶ پلی اتیلن  و مشخصات آنها آشنا شدید. شما عزیزان می‌توانید برای سفارش عمده و محدود هر کدام از این محصولات، با مشخصات درج شده در انتهای مقاله تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید. ما در کوتاه ترین زمان، محصولات مورد نظر را به دستتان خواهیم رساند

شرکت اصفهان پلاست ارائه کننده بهترین و معتبرترین لوله‌های پلی اتیلن ۱۶ در ایران می‌باشد. این اتصالات نیز همچون دیگر اتصالات مجموعه‌ی ما دارای کیفیت تضمینی است. برای ساخت این محصولات از بهترین متریال اولیه استفاده شده و کیفیت‌شان درجه یک است. برای ثبت سفارش می‌توانید با مجموعه ما ارتباط گرفته و بهترین لوله‌های پلی اتیلن را در تعداد مد نظر خود سفارش دهید.

گروه صنعتی اصفهان پلاست با هدف استفاده بهینه از آب در کشاورزی و به کارگیری روش‌های نوین آبیاری و اشتغال زایی، از سال ۱۳۷۶ فعالیت خود را آغاز کرد. در اولین سال‌های آغاز فعالیت، به تولید لوله‌های تک لایه هیدروفلو پرداخت. سپس در سال ۱۳۸۲ لوله‌های پلی اتیلن سایز ۱۶ تا ۳۱۵ را تولید کرد.

رفته رفته تعداد محصولات تولیدی به همت مدیران و پرسنل پرتلاش مجموعه افزایش یافت و کیفیت آنها نیز با کسب تجربه، هر روز بهتر شد. اکنون این تولیدی موفق امیدوار است تا در سال‌های آینده به تولیدات بیشتری دست پیدا کرده و خدمات بیشتری به کشاورزان زحمت‌کش سرزمینمان ارائه کند.

شما عزیزان می‌توانید جهت ثبت سفارش و یا کسب اطلاعات محصولات با شماره تلفن‌های زیر تماس گرفته و پاسخ خود را دریافت کنید:

آدرس: ۱۵ خرداد غربی شیخ فضل الله نوری پلاک ۱۰

تلفن دفتر اصفهان پلاست : ۰۲۱۶۶۱۴۱۰۰۰

آقای امینی : ۰۹۱۲۱۲۲۶۶۵۰

ایمیل :  info@esfahanplast.com 

اینستاگرام : Esfahan_plast@

۵/۵ - (۲ امتیاز)

برچسب ها :

فهرست مطالب

نویسنده مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121226650