میدونید عبارت PN در لوله پلی اتیلن چیه؟

 

مفهوم عبارت PN در لوله‌ پلی اتیلن چیست؟

قیمت خرید لوله های پلی اتیلن, بر اساس انواع مختلف آن می‌تواند متفاوت باشد. این لوله‌ها دارای تنوع بسیار زیاد و کاربردهای زیادی می‌باشند. لوله‌ پلی اتیلن در انواع مختلفی از جمله لوله‌های PN10 ، PN6 و PN4 می‌باشند. مفهوم این عبارات چیست؟ این لوله‌ها با یکدیگر چه تفاوت‌هایی دارند؟

لوله‌ پلی اتیلن در لوله کشی‌های آبیاری پروژه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نتیجه باید میزان فشار معین و بالایی را متحمل شوند. به میزان فشاری که یک لوله می‌تواند تحمل کند، PN گفته می‌شود. در نتیجه عبارت PN10 به این معناست که این نوع لوله پلی اتیلن می‌تواند فشاری برابر ۱۰ اتمسفر را تحمل کند. این امر بر دوام و طبیعتا قیمت این لوله‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

لوله پلی اتیلن کلافی
لوله پلی اتیلن کلافی ۹۰

در این مقاله از اصفهان پلاست می‌توانید با انواع لوله‌ پلیاتیلن، اصفهان پلاست آشنا شده و ویژگی‌های مهم و متفاوت آنها را بشناسید. اصفهان پلاست، بزرگترین تولیدی اتصالات و تجهیزات آبیاری قطره ای و آبیاری بارانی مختلف و مرجع خرید لوله پلی اتیلن است که با کیفیت‌ترین محصولات ایرانی را تولید و عرضه می‌کند. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

همچنین شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از انواع دستگاه‌های جوش پلی اتیلن هیدرولیک اصفهان پلاست و آشنایی با کاربردهای آن، مقاله انواع دستگاه ‌جوش‌ پلی اتیلنی هیدرولیک و بررسی آن‌ها را مطالعه فرمایید. اگر در این خصوص سوال خاصی داشته و یا قصد سفارش دارید، می‌توانید با شماره تلفن‌های درج‌ شده در انتهای مطلب تماس گرفته و ثبت سفارش کنید

 

لوله‌های پلی اتیلن تک جداره:

 این نوع لوله یکی از انواع لوله‌هایی است که در کل دنیا و در میان مردم کاربردهای فراوان و گوناگونی دارد. لوله پلی اتیلن تک جداره توانایی تحمل فشار مابین ۲۰ الی ۴۰ بار را داشته و قدرت فوق العاده ای به نسبت دیگر لوله‌ها پلی اتیلنی دارد.این نوع لوله بسته به مواد اولیه، قطر و ضخامت لوله در صنایع گوناگون استفاده می‌شود.

ویژگی‌های منحصر به فرد لوله HDPE نسبت به مدل‌های دیگر لوله‌ها مانند فولادی، آزبست، و… سبب شده که سرعت رشد استفاده از این نوع لوله‌ها در شبکه‌های توزیع آب و سیستم‌ آبیاری تحت فشار بسیار بیشتر شود.

 

لوله پلی اتیلن شاخه ای
لوله پلی اتیلن شاخه ای

ویژگی‌های لوله های پلی اتیلن تک جداره :

 • وزن کم
 • سهولت در نصب و حمل و نقل
 • مقاومت در مقابل حرارت تا ۸۰ درجه سانتیگراد
 • مقاومت در برابر برودت تا ۷۰ – درجه سانتیگراد
 • مقاوم در مقابل فشار بالا (تا ۱۶ اتمسفر)
 • مقاوم در برابر اشعه آفتاب
 • مقاوم در مقابل ضربه
 • مقاوم در برابر همه نوع مواد شیمیایی
 • دارا بودن اتصالات متنوع
 • ضمانت کیفیت

   

لوله های پلی اتیلن دوجداره :

لوله‌های دوجداره پلی اتیلن یا لوله‌ پلی اتیلن کاروگیت نیز در شبکه‌های کوچک و بزرگ انتقال آب و فاضلاب به صورت ثقلی و بدون فشار درونی کاربرد دارند. این لوله‌ها کاربردهای بسیاری در انواع پروژه‌ها دارند؛ لوله‌های کاروگیت دارای دو جدار هستند که یکی داخل لوله قرار دارد و عبور سیالات را راحت می‌کند؛ جدار دیگر در بیرون آن قرار دارد و مواج و دایره مانند می‌باشد.

با خرید لوله پلی اتیلن دو جداره توانایی تحمل فشار خارجی و نیز نیروی زیر سطحی و ترافیکی بسیار زیادی دارید و به علت برخورداری از این مزیت ممتاز و قیمت مناسب تر به نسبت قیمت لوله پلی اتیلن تک جداره تحت فشار در دیگر صنایع هم از این لوله‌ها استفاده می‌کنند.

 

ویژگی‌های لوله‌ پلی اتیلن دو جداره:

 •  ضریب زبری کم
 • عدم گرفتگی لوله بر اثر رسوب
 • عمر مفید طولانی
 • تولید با تکنولوژی به روز
 • مقاومت در برابر حلال‌ها و گازهای شیمیایی
 • وزن کم در مقایسه با انواع لوله‌ بتنی مشابه
 • اجرا و نصب راحت و صرفه جویی در هزینه‌های اجرائی
 • تضمین کیفیت بالا

نوع دیگر از لوله پلی اتیلن کاروگیت، اسپیرال است که تفاوت آن در نحوه تولید آن با کاروگیت

می‌باشد و در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت

لوله پلی اتیلن اسپیرال :

این نوع لوله همان لوله‌ کاروگیت است و تفاوت اصلی آن‎ در شیوه تولید لوله‌های اسپیرال می‌باشد. دلیل وجود این تفاوت اندک هم به جهت سایز لوله‌های اسپیرال کاروگیت است. این نوع لوله عموما سایزهای بین ۸۰۰ تا ۳۰۰۰ میلیمتر را داراست. به کارگیری و خرید لوله پلی اتیلن دو جداره اسپیرال در شبکه‎‌های انتقال آب و فاضلاب، از پیچیده ترین فرآیندها در صنعت پلی اتیلن محسوب می‌گردند.

در مجموع این لوله‌ها دارای کاربردهای بسیاری هستند. همچون: استفاده در خطوط توزیع و انتقال فاضلاب، آبگیرها و آبریزهای درون دریا، ترمیم خط انتقال فاضلاب قدیمی، ساخت منهول، ساخت پل و مخازن نگهداری مواد شیمیایی، ایجاد معابر غیر هم سطح زمینی و لوله‌های اسپیرال کاروگیت محل اتصال جوش لب به لب یا اکستروژنی به هم دارند و از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند.

فشار کاری (فشار حلقوی) در این نوع لوله‌ می‌تواند ۱۶ کیلو نیوتن، ۳۱.۵ کیلو نیوتن، ۶۴ کیلو نیوتن باشد که فشارهای فوق ارتباط مستقیمی‌با ضخامت جداره بیرونی لوله‌های اسپیرال کاروگیت خواهد داشت. فاصله بین کنگره‌های لوله‌های اسپیرال کاروگیت هم در فشار حلقوی لوله‌های کاروگیت موثر است. برای خرید لوله پلی اتیلن اسپیرال کاروگیت در ابعاد ۶ متری طولی و تا قطر ۳۰۰۰ میلیمتر تولید و عرضه می‎شود.

جالب است بدانید که لوله‌ پلی اتیلن بر حسب نوع مصرف نیز انواع مختلفی دارد. با توجه به انواع پلی اتیلن قیمت ها نیز متفاوت می باشد و در ادامه می توانید انواع مختلف لوله پلی اتیلن بر حسب PN و لیست قیمت لوله پلی اتیلن اصفهان پلاست، را ملاحظه نمایید و جهت خرید هر یک از انواع لوله های پلی اتیلن و اتصالات آن با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

انواع مختلف لوله های پلی اتیلن بر حسب PN

شما در سطح شهر و یا در هر کجای زمین که قدم بگذارید، اثری از لوله کشی‌های تودرتو و پیچیده نخواهید دید. چون بخش عمده‌ای از لوله کشی‌های مختلف اعم از آب و گاز در زیر زمین انجام می‌شود. برای هر پروژه‌ی صنعتی که قرار به اجرای آن باشد، یک فاکتور مهم به نام فشار باید مد نظر قرار گیرد. وقتی صحبت از پروژه‌های صنعتی زیر زمین به میان می‌آید، اهمیت مبحث فشار بیشتر نیز ‌می‌شود.

علت این امر آن است که در زیر زمین، ارتفاع معینی از پوسته زمین حفر می‌شود تا پروژه در آن ارتفاع احداث شود. این پروژه درباره لوله‌های پلی اتیلن عمدتا پروژه آبرسانی و لوله کشی است. بعد از خرید لوله پلی اتیلن و نصب لوله‌ها و نظارت نهایی کارشناسان، پوسته‌ی حفاری شده از زمین مجددا به جای خود برمی‌گردد. این پوسته فشار مضاعفی به لوله‌ها وارد می‌سازد. از طرف دیگر، ترمیم و بازرسی دائمی این لوله‌ها از پروژه‌هایی که در سطح زمین انجام می‌شوند، سخت‌تر خواهد بود. به همین دلیل باید در چنین پروژه‌هایی از متریالی استفاده شود که تحمل این فشار را داشته باشند.

مفهوم PN و یا PRESSION NOMINAL برای لوله‌ پلی اتیلن بر همین اساس قرار داده شده است. لوله‌های پلی اتیلن حین ساخت می‌توانند برای فشارهای مختلفی آماده شوند. عمدتا این فشار بر اساس نوع ماده انتقالی در پروژه و میزان ارتفاع آن در عمق زمین انتخاب می‌شود. بر همین اساس، لوله‌های پلی اتیلن در سه نوع زیر برای تحمل فشار تقسیم بندی می‌شوند:

لوله PN10 : قابلیت تحمل فشار ۱۰ اتمسفر و کمتر
لوله PN6 : قابلیت تحمل فشار ۶ اتمسفر و کمتر
لوله PN4 : قابلیت تحمل فشار ۴ اتمسفر و کمتر

 

امتیاز دهید

برچسب ها :

فهرست مطالب

نویسنده مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121226650