مزایا استفاده از تجهیزات ابیاری قطره ای و انواع

مزایا استفاده از تجهیزات ابیاری قطره ای و انواع

آبیاری قطره‌ای چیست و برای چه گیاهانی لازم است؟ آبیاری قطره‌ای نوعی آبیاری بسیار کاربردی است که موضعی می‌‌باشد. در این روش آب با استفاده از یک فشار بسیار ملایم در طول روز از قطره چکان‌ها خارج می‌شوند. سپس به ریشه گیاه می‌رسند و آبیاری صورت می‌گیرد. در این روش سرعت رسیدن آب به پای گیاه آهسته است. در نتیجه صرفه جویی در مصرف آب در این روش بیشتر از هر چیز دیگری به چشم می‌آید. افزایش بازدهی آبیاری نیز از دیگر مزایای این روش آبیاری می‌باشد.

از طرف دیگر، بر اساس اینکه در این روش مساحت و عمق کمی از خاک زمین و یا باغ شما مرطوب می‌شود، تبخیر آب مجموعه نیز کاهش پیدا می‌کند. در سیستم آبیاری قطره‌ای چه تجهیزاتی لازم است؟ از چه ابزارهای خاصی باید در بستن سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده کرد؟ ‌

در این مقاله از اصفهان پلاست می‌توانید با سیستم آبیاری قطره‌ای اصفهان پلاست آشنا شده و ویژگی‌های مهم این سیستم را بشناسید. اصفهان پلاست، بزرگترین تولیدی اتصالات و تجهیزات آبیاری مختلف است که با کیفیت‌ترین محصولات ایرانی را تولید و عرضه می‌کند. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

همچنین شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از انواع دستگاه‌های جوش پلی اتیلنی هیدرولیک اصفهان پلاست و آشنایی با کاربردهای آن، مقاله انواع دستگاه ‌جوش‌ پلی اتیلنی هیدرولیک و بررسی آن‌ها را مطالعه فرمایید. اگر در این خصوص سوال خاصی داشته و یا قصد سفارش دارید، می‌توانید با شماره تلفن‌های درج‌ شده در انتهای مطلب تماس گرفته و ثبت سفارش کنید.

آشنایی با آبیاری قطره‌ای و تجهیزات لازم برای آن

برای آبیاری گیاهان بدون سرعت و به مرور به روش قطره‌ای، از روشی به نام آبیاری قطره‌ای استفاده می‌شود. این نوع آبیاری را به نام آبیاری میکرو و یا موضعی نیز می‌شناسند. در این روش با نهایت آرامش و بدون هیچ سرعتی، آب به صورت قطره‌ای از روزنه‌های لوله‌های آب رسانی خارج می‌شود. در نتیجه بدون اینکه آب هدر برود، به ریشه درختان می‌رسد. در این روش میزان هدررفت آب به حداقل مقدار خود می‌رسد.

با توجه به اینکه در این روش آبیاری میزان آب مصرفی کم است، در نتیجه تبخیر نیز کاهش می‌یابد. یعنی هر مقدار‌ آبی که به گیاه می‌رسد، مورد مصرف قرار می‌گیرد. در سیستم آبیاری قطره‌ای آب مورد استفاده برای آبیاری از شیرها، قطره چکان‌ها و لوله‌ها عبور می‌کند. بر اساس کیفیت سیستمی که راه اندازی کرده‌اید، یک سیستم آبیاری قطره‌ای حتی این قدرت را دارد که از آبیاری سطحی و بارانی هم برای سیستم شما کاربردی‌تر باشد.

از آنجا که نحوه خاص آب رسانی با استفاده از شیوه آبیاری قطره‌ای بسیار کاراست، روش‌های سنتی کارایی خود را از دست داده است. در نتیجه بیشتر در سیستم‌های آبیاری قطره‌ای آب را با کودهای شیمیایی مایع ادغام می‌کنند. در نتیجه هم آب و هم کود شیمیایی همزمان به گیاه می‌رسد. این روش را کودآبیاری یا شیمیاری می‌نامند. این روش تا 95 درصد در آبیاری و کوددهی صرفه جویی ایجاد می‌کند.

همچنین شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از انواع فیلترهای دیسکی اصفهان پلاست و آشنایی با کاربردهای آن، مقاله فیلتر دیسکی 3 اینچ بلند اصفهان پلاست را مطالعه فرمایید. اگر در این خصوص سوال خاصی داشته و یا قصد سفارش دارید، می‌توانید با شماره تلفن‌های درج‌ شده در انتهای مطلب تماس گرفته و ثبت سفارش کنید.

تجهیزات مورد استفاده در سیستم آبیاری قطره‌ای

 • پمپ یا منبع آب تحت فشار
 • فیلتراسیون 
 • تانک کود
 • سیستم بک واش
 • شیر کنترل فشار
 • لوله اصلی
 • لوله آبرسانی
 • لوله‌های جانبی یا لوله‌های فرعی (لترال‌ها)
 • قطره‌چکان‌ها، اسپریرهای کوچک و یا لوله‌های آبیاری قطره ای
تجهیزات مورد استفاده در سیستم آبیاری قطره‌ای

این سیستم مزایا و معایب خاص خود را نیز دارد. در ادامه با هر یک از این موارد نیز آشنا خواهیم شد:

مزایای سیستم آبیاری قطره‌ای

 • کاهش میزان شسته شدن، اتلاف کود و مواد مغذی به دلیل آبیاری موضعی
 • بازدهی بالا در صورت طراحی و اجرای صحیح سیستم آبیاری
 • عدم نیاز به تزار کردن مزرعه
 • قابلیت اجرا در زمین‌های شیبدار
 • قابل اجرا در زمین‌های کشاورزی که دارای شکل‌های نامنظم هستند
 • می‌توان در این روش از آب‌های غیر آشامیدنی نیز با خیال راحت استفاده کرد
 • تامین رطوبت در ریشه گیاهان
 • عدم اهمیت نوع خاک در این شیوه آبیاری
 • مدت زمان مورد نیاز برای آبیاری کمتر است
 • فرسایش خاک به طرز چشمگیری کم می‌شود
 • علف‌های هرز رشد کمتری پیدا می‌کنند
 • آبیاری و توزیع آب در نازل‌های این سیستم هماهنگ و یکنواخت است و می‌توان آن را کنترل کرد
 • هزینه مورد نیاز برای نیروی انسانی در مقایسه با دیگر روش‌ها به شدت کمتر است
 • مقدار آبدهی کاملا تحت کنترل است. چرا که از دریپرها و شیرها استفاده می‌کند
 • با استفاده از کوددهی با این سیستم میتوان اتلاف کود را در کمترین حد نگه داشت
 • در این روش شاخ و برگ گیاهان خشک باقی می‌ماند و کمتر درگیر بیماری می‌شود
 • نیاز به فشار کم برای برای آبیاری در مقایسه با دیگر روش‌های آبیاری

آیا می‌دانید پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین چیست؟ شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از انواع پلی اتیلن خطی و آشنایی با کاربردهای آن، مقاله پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین یا LLDPE چیست؟ را مطالعه فرمایید. اگر در این خصوص سوال خاصی داشته و یا قصد سفارش دارید، می‌توانید با شماره تلفن‌های درج‌ شده در انتهای مطلب تماس گرفته و ثبت سفارش کنید.

معایب سیستم آبیاری قطره‌ای

 • برای نصب این سیستم آبیاری در ابتدای کار باید هزینه بالایی را متحمل شوید. البته این هزینه در مقابل کیفیت این سیستم منصفانه‌ است.
 • چنانچه از فیلتراسیون در آبیاری قطره‌ای استفاده نکنید، لوله‌ها و قطره چکان‌ها دچار گرفتگی می‌شوند. در نتیجه سیستم به مرور زمان کارکرد خود را از دست می‌دهد. البته برای رفع گرفتگی این قطره چکان‌ها راه‌های مختلفی وجود دارد. اما پاک کردن و رفع گرفتگی آنها دشوار است.
 • در این سیستم آبیاری شخص نمی‌تواند از صحت آبیاری اطمینان حاصل کند. البته این مورد درباره آبیاری قطره‌ای زیرسطحی می‌باشد. اگر این سیستم دچار مشکل شود، میزان آبیاری ممکن است از حد طبیعی خود بیشتر یا کمتر شود.
 • اگر از روش شیمیاری یا آبیاری شیمیایی استفاده می‌کنید و برای فعال سازی این تکنیک به سیستم آبیاری بارانی احتیاج دارید، نمی‌توانید از سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده کنید.

همچنین شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از انواع سیستم‌های گرمایش از کف و آشنایی با کاربردهای آن، مقاله مزیت‌های سیستم گرمایشی از کف و بهترین سیستم را مطالعه فرمایید. اگر در این خصوص سوال خاصی داشته و یا قصد سفارش دارید، می‌توانید با شماره تلفن‌های درج‌ شده در انتهای مطلب تماس گرفته و ثبت سفارش کنید.

آبیاری قطره‌ای چیست و به چه تجهیزاتی نیاز دارد؟

خرید  تجهیزات سیستم آبیاری قطره‌ای از گروه تولیدی اصفهان پلاست

در این مقاله با  تجهیزات سیستم آبیاری قطره‌ای و مشخصات آنها آشنا شدید. شما عزیزان می‌توانید برای سفارش عمده و محدود هر کدام از این محصولات، با مشخصات درج شده در انتهای مقاله تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید. ما در کوتاه ترین زمان، محصولات مورد نظر را به دستتان خواهیم رساند. 

شرکت اصفهان پلاست ارائه کننده بهترین و معتبرترین لوله‌های پلی اتیلن در ایران می‌باشد. این اتصالات نیز همچون دیگر اتصالات مجموعه‌ی ما دارای کیفیت تضمینی است. برای ساخت این محصولات از بهترین متریال اولیه استفاده شده و کیفیت‌شان درجه یک است. برای ثبت سفارش می‌توانید با مجموعه ما ارتباط گرفته و بهترین لوله‌های پلی اتیلن را در تعداد مد نظر خود سفارش دهید.

گروه صنعتی اصفهان پلاست با هدف استفاده بهینه از آب در کشاورزی و به کارگیری روش‌های نوین آبیاری و اشتغال زایی، از سال 1376 فعالیت خود را آغاز کرد. در اولین سال‌های آغاز فعالیت، به تولید لوله‌های تک لایه هیدروفلو پرداخت. سپس در سال 1382 لوله‌های پلی اتیلن سایز 16 تا 315 را تولید کرد.

رفته رفته تعداد محصولات تولیدی به همت مدیران و پرسنل پرتلاش مجموعه افزایش یافت و کیفیت آنها نیز با کسب تجربه، هر روز بهتر شد. اکنون این تولیدی موفق امیدوار است تا در سال‌های آینده به تولیدات بیشتری دست پیدا کرده و خدمات بیشتری به کشاورزان زحمت‌کش سرزمینمان ارائه کند.

شما عزیزان می‌توانید جهت ثبت سفارش و یا کسب اطلاعات محصولات با شماره تلفن‌های زیر تماس گرفته و پاسخ خود را دریافت کنید:

آدرس: 15 خرداد غربی شیخ فضل الله نوری پلاک ۱۰

تلفن دفتر اصفهان پلاست : ۰۲۱۶۶۱۴۱۰۰۰

آقای امینی : ۰۹۱۲۱۲۲۶۶۵۰

آقای رجبی : ۰۹۱۲۴۳۳۱۷۲۹

ایمیل:  info@esfahanplast.com

یک پاسخ

 1. سلام
  واقعا اگر آبیاری قطره ای اصولی اجرا بشه بسیار کارامدتر هست و نسبت به هزینه ای که می شود صرفه دارد.
  در انتخاب لوازم هم استفاده از محصولات تولید کننده های مثل اصفهان پلاست باعث کیفیت و طول عمر بالای سیستم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *