نوار تیپ چیست ؟

نوار تیپ آبیاری چیست و استفاده از آن چه مزایایی برای کشاورز دارد؟ 

یکی از انواع روشهای آبیاری استفاده از نوارهای پلیمری تحت عنوان نوار تیپ کشاورزی میباشد که برای کشت محصولات به صورت ردیفی و پشت سر هم مورد استفاده قرار میگیرد.نوار تیپ نوعی لوله دریپردار مخصوص است که در آبیاری قطره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ابزار برای اولین بار در آمریکا (۵۰ سال قبل) مورد استفاده قرار گرفت. نوار تیپ از جمله وسایل مهم و کاربردی است که اکثرا برای کشت‌های ردیفی زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوار آبیاری تیپ از جنس پلی اتیلن می باشد و بر خلاف لوله پلی اتیلن سخت، به صورت تقریبا مسطح و بسیار نرم می باشد. در واقع نوارتیپ دارای جنسی نرم و انعطاف پذیرند که هنگام ورود آب به آن پر می شود و قطره های آب از طریق درپیرهای تعبیه شده بر روی نوارتیپ خارج می شود و پس از پایان آبیاری، مجددا نوار تیپ به صورت مسطح در می آید.

 

برای آبیاری گیاهانی که ردیفی کاشته می‌شوند، به راحتی می‌توان از نوار تیپ استفاده کرد. این گیاهان عبارتند از:

 • فلفل
 • خیار
 • گوجه فرنگی
 • کاهو
 • سیب زمینی
 • گل کلم
 • کلم
 • پنبه
 • ذرت
 • حبوبات
 • گندم
 •  کنجد
 • برنج

در این مقاله از اصفهان پلاست می‌توانید با نوارتیپ آبیاری اصفهان پلاست, آشنا شده و ویژگی‌های مهم و کاربردهای آنها را بشناسید. اصفهان پلاست، بزرگترین تولیدی اتصالات پلی اتیلن و تجهیزات آبیاری قطره ای و آبیاری بارانی است که با کیفیت‌ترین محصولات ایرانی را تولید و عرضه می‌کند. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

همچنین شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از انواع دستگاه‌های جوش پلی اتیلنی هیدرولیک اصفهان پلاست و آشنایی با کاربردهای آن، مقاله انواع دستگاه ‌جوش‌ پلی اتیلنی هیدرولیک و بررسی آن‌ها را مطالعه فرمایید.

اگر در این خصوص سوال خاصی داشته و یا قصد سفارش دارید، می‌توانید با شماره تلفن‌های درج‌ شده در انتهای مطلب تماس گرفته و ثبت سفارش کنید.

 

نوار تیپ پلاک دار :

نوار تیپ پلاکدار ضخامت های مختلف دیواره، انواع مختلف قطره چکان از نظر میزان آبدهی و فواصل مختلف طراحی و تولید میگردند. از جمله محاسن این نوع نوار تیپ آبیاری نسبت به سایر نوارهای آبیاری داشتن ضریب تغییرات پائین، امکان افزایش طول نوار آبیاری در ردیفهای کشت و یکنواختی آبدهی در طول مسیر میباشد.

نوار تیپ آبیاری پلاکدار در مقایسه با نوار تیپ آبیاری درز دار ، از یکنواختی بالاتری در آبیاری گیاهان برخوردار بوده و از سویی دیگر امکان افزایش طول این نوع از نوارها در ردیفهای کشت گیاهان به سهولت قابل انجام می باشد.

نوار تیپ آبیاری پلاکدار با پخش یکنواخت آب در سطح مزرعه باعث نگه‌داشتن رطوبت خاک در سطح مورد نیاز آبیاری می‌شود.

این امر شرایط را برای جلوگیری از خفگی گیاه و همچنین رشد سریع آنها در بهترین شرایط رطوبتی فراهم می‌کند. همچنین استفاده از نوار تیپ پلاک دار با کاهش زمان رویش گیاه و پایین آوردن انواع تنش‌های آبیاری یا کم‌آبی،بازدهی زراعت را افزایش می‌دهد.

نوار تیپ درز از بغل :

در نوار تیپ آبیاری بغل درز دار یا نوار تیپ بغل دوخت (نوار تیپ درز از بغل) به جای قطره چکان مسیری زیگزاگ شکل (زیپ مانند) وجود دارد که باعث شکستن فشار آب شده تا قطرات از طریق درزها خارج و به پای گیاه برسند.

نوار تیپ درز از بغل با استفاده از بهترین مواد پلی اتیلنی در ضخامت و قطرهای مختلف و با فواصل درز متفاوت ارائه می شوند.با وجود اینکه همواره این زیپ‌ها بسته هستند، اما از منافذ میانی زیپ‌ها، آب خارج می‌شود.

یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های این نوع نوار تیپ، آن است که فشار جریان آب داخل نوار به دلیل ارتباط مداوم آن با جریان هوای بیرون از طریق منافذ زیپ‌ها، کنترل می‌شود. در اصطلاح رایج بازار به این نوع از نوارهای تیپ، نوار تیپ درزدار یا بغل دوخت گفته می‌شود.

نوار تیپ درز از بغل (نوارتیپ بغل دوخت)

جدول رابطه فشار و طول خط نوار تیپ : نوار تیپ و کاربرد آن در لوله کشی مزارع

نوار تیپ و کاربرد آن در لوله کشی مزارع :

در سیستم آبیاری قطره ای از نوار تیپ برای ایجاد انشعاب استفاده می‌شود. نوار تیپ نوعی لوله دریپردار می‌باشد. در این نوع سیستم آبیاری آب در نزدیکی مناطق مورد نظر (مناطق مرتبط با توسعه ریشه گیاه یا مناطق مریستمی) به زمین داده می‌شود.

در نتیجه مساحت و عمق کوچکی از خاک مرطوب خواهد شد. با استفاده از روش‌های آبیاری قطره‌ای با توجه به این مسئله میزان تلفات آب کاهش می‌یابد. 

نوار تیپ یکی از تجهیزاتی است که از پلی اتیلن تهیه می‌شود. بعد از تولید، نوارتیپ کلاف پیچ می‌شود و اندازه طول آن ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متر می‌باشد. کلاف‌های هزار متری بیشتر در ایران متداول می‌باشند.

بر خلاف لوله‌های پلی اتیلن که سخت هستند، نوار تیپ نرم است و عموما مسطح می‌باشد. وقتی آب به داخل نوار تیپ راه پیدا می‌کند لوله‌ای شکل و برآمده می‌شود. اما وقتی آب از آنها خارج می‌شود، مجددا نواری شکل و مسطح می‌شوند.

بعد از ورود جریان آب به داخل نوار تیپ، آب به واسطه دریپرهایی که به طور منظم روی این لوله قرار دارند خارج می‌شود. آبیاری با استفاده از این دریپرها صورت می‌گیرد. این دریپرها به فاصله‌های ۱۰ – ۲۰ – ۳۰ سانتی‌متری در کنار بکدیگر قرار دارند.

این لوله‌ها در ایران برای اولین بار در سال‌ ۹۴ مورد استفاده قرار گرفتند. نتیجه آبیاری قطره ای با استفاده از این نوارها بسیار عالی و ایده آل بود. در نتیجه استفاده از آنها به طور چشمگیری گسترش یافت.

همچنین شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از انواع ,فیلترهای دیسکی,اصفهان پلاست, و آشنایی با کاربردهای آن، مقاله فیلتر دیسکی ۳ اینچ بلند اصفهان پلاست را مطالعه فرمایید. اگر در این خصوص سوال خاصی داشته و یا قصد سفارش دارید، می‌توانید با شماره تلفن‌های درج‌ شده در انتهای مطلب تماس گرفته و ثبت سفارش کنید.

چرا باید از نوار تیپ در سیستم آبیاری خود استفاده کنیم؟

 

چرا باید از نوار تیپ در سیستم آبیاری قطره ای خود استفاده کنیم؟

ابتدا میزان مصرف آب این نوع آبیاری قطره ای را با دیگر روش‌های آبیاری مقایسه می‌کنیم. چرا که این مسئله مهم ترین مورد در این زمینه می‌باشد. اگر در یک سیستم آبیاری از نوار تیپ استفاده شود، میزان مصرف آن تا حدود ۴۰ تا ۵۵ درصد کاهش می‌یابد.

این عدد در مقایسه با آبیاری غرقابی و آبیاری بارانی ایده آل است. چرا که میزان مصرف آب با استفاده از نوار تیپ نسبت به سیستم غرقابی ۵۵ درصد و نسبت به سیستم بارانی ۳۰ درصد کاهش می‌یابد.

در مقابل، میزان تبخیر نیز به طرز چشمگیری کم می‌شود. چرا که آب اضافی برای تبخیر وجود ندارد.

با توجه به این ویژگی مهم و خاص، بهترین کار برای کشاورزان و کاهش هزینه‌های آبیاری این است که از سیستم آبیاری قطره‌ای با استفاده از نوار تیپ استفاده کنند. امروزه از نوار تیپ در زمین‌های کشاورزی بسیاری استفاده می‌شود.

این نوارها امروزه انواع مختلفی نیز دارند. حتی بخش مازاد آن به دیگر کشورها نیز صادر می‌شود. اصلی ترین و پر طرفدارترین انواع ,نوار تیپ, لوله‌های پلاک دار و دریپردار و همچنین ,نوار تیپ بغل دوخت, می‌باشند.

میزان فتوسنتز و رشد گیاه به میزان آب وابستگی بالایی دارد. حساسیت فتوسنتز و پرورش گیاهان در مقابل تغییرات در برگ‌شان و پتانسیل آب متفاوت می‌باشد. خصوصا اینکه مسئله مهمی همچون سازگاری گیاه با شرایط محیطی مرتبط با آب نیز وجود دارد.

استفاده از آبیاری قطره‌ای با استفاده از نوار تیپ اصفهان پلاست به سادگی می‌تواند این سازگاری را فراهم کند. چرا که از تغییر ناگهانی محیط جلوگیری می‌کند.

آیا می‌دانید ,پلی اتیلن خطی, با دانسیته پایین چیست؟ شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از انواع پلی اتیلن خطی و آشنایی با کاربردهای آن، مقاله پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین یا LLDPE چیست؟ را مطالعه فرمایید. اگر در این خصوص سوال خاصی داشته و یا قصد سفارش دارید، می‌توانید با شماره تلفن‌های درج‌ شده در انتهای مطلب تماس گرفته و ثبت سفارش کنید.

مزایای استفاده از نوار تیپ آبیاری در لوله کشی

 

مزایای استفاده از نوار تیپ آبیاری قطره ای در لوله کشی

 • وزن کم و در نتیجه حمل و نقل بسیار آسان
 • اتصالات بسیار ساده و استاندارد
 • نصب به دو صورت دستی و ماشینی
 • دارای قابلیت نصب زیر سطحی روی خاک و همچنین به صورت معلق
 • افزایش محصول و جلوگیری از رشد علف‌های هرز در زمین کشاورزی
 • افزایش سطح زیر کشت و صرف جویی بالقوه در مصرف آب با استفاده از نوار تیپ,
 • دارای سطح سیقلی (به دلیل استفاده از نوعی پلیمر مخصوص)
 • از رسوب مواد معدنی و جلبک عاری است
 • در مقابل اشعه ماورای بنفش، سموم کودهای شیمیایی و انواع اسپری‌های شیمیایی مقاوم است
 • کاهش تبخیر آب از سطح خاک با استفاده از نوار تیپ ممکن می‌شود
 • کاهش مصرف سموم و کود شیمیایی با استفاده از نوار تیپ ممکن می‌شود
 • مبارزه با آفات و بیماری‌ها با استفاده از نوار تیپ ممکن می‌شود
 • سهولت در امر تغذیه گیاهان
 • انتخاب امکان آبیاری در هر موقع از شبانه روز به خواست کشاورز
 • انجام آبیاری یک نواخت و رشد گیاهان به طور یکنواخت به خواست کشاورز
 • توانایی انجام آبیاری در هر شرایط جوی و آب و هوایی
 • جلوگیری از فرسایش خاک و بهبود کیفیت و تهویه خاک
 • کاهش مصرف آب، سم، کود
 • کاهش عللف هرز
 • افزایش بازدهی ,محصولات کشاورزی,
 • افزایش سود نهایی کشاورز به دلیل کاهش هزینه‌های جانبی

نگهداری نوار تیپ

به منظور نگهداری هر چه بهتر و آسان تر نوار آبیاری تایید شده را با کارتن های مقوایی بسته بندی کرده که مانع خراشیدگی , پارگی , سوراخ شدن و…نوارتیپ تولید شده گردد. 
نوار تیپ اصفهان پلاست
نوار تیپ اصفهان پلاست با بسته بندی متفاوت
خرید نوار تیپ از گروه تولیدی اصفهان پلاست

همچنین شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از انواع سیستم‌های گرمایش از کف و آشنایی با کاربردهای آن، مقاله مزیت‌های سیستم گرمایشی از کف و بهترین سیستم را مطالعه فرمایید. اگر در این خصوص سوال خاصی داشته و یا قصد سفارش دارید، می‌توانید با شماره تلفن‌های درج‌ شده در انتهای مطلب تماس گرفته و ثبت سفارش کنید.

 

مشخصات فنی نوار تیپ:

در این مقاله .در آبیاری قطره‌ای با نوار تیپ، از لوله‌های دارای قطره چکان استفاده می‌کنند که جداره نازکی دارند. ضخامت این جداره معمولا بین ۰.۱ تا ۰.۶ میلی‌متر  است تا قطرات آب از میان این قطره چکان، کار آبیاری را انجام دهند.

جنس نوار تیپ از جنس لوله پلی اتیلن است که آن را در برابر اشعه ماورا بنفش و نور خورشید، تغییرات دمایی، پوسیدگی و مواد شیمیایی درون خاک محافظت کرده است.

انواع لوله پلی اتیلن برای آبیاری قطره‌ای  را می‌توانید در لوله آنلاین مشاهده کنید. با وجود تنوعی که در ضخامت‌های نوار تیپ وجود دارد، این نوارها ضخامت کمی دارند. با این حال قابلیت تحمل فشار در آن‌ها بسیار بالا است.

اگرچه لوله پلی اتیلن، سخت و غیر انعطاف پذیر است، اما نوارهای تیپ، نرم بوده و به شکل مسطح هستند. ضخامت این نوارها ۱۵۰، ۱۷۵، و ۲۰۰ میکرون  و در طول‌های ۱۰۰۰، ۱۵۰۰، و ۳۰۰۰ متری می‌توانید آن‌ها را استفاده کنید.

ضخامت کم نوار تیپ‌ها باعث شده وزن کمی نیز داشته باشند که ویژگی منحصر به فرد رول تیپ‌ها محسوب می‌شود.

فشار آبدهی بین ۰.۵ تا ۲ اتمسفر است. دبی قطره چکان‌هایی که روی نوار تیپ وجود دارند، دارای انواع ۰.۸،  1.3، ۱.۵، ۱.۶، ۲، ۲.۵ و ۳.۸ لیتر بر ساعت است.

میزان جریان فشار آب داخل نوار تیپ :

 افزایش بیش از حد فشار آب در داخل نوار تیپ باعث ترکیدن نوار تیپ می‌شود. بنابراین باید همواره در نظر داشته باشید که فشار داخل نوار تیپ از حداکثر فشار طراحی شده آن کمی کمتر باشد. 

 

خرید نوار تیپ از گروه تولیدی اصفهان پلاست

در این مقاله با نوار تیپ و مشخصات آنها آشنا شدید. شما عزیزان می‌توانید برای سفارش عمده و محدود هر کدام از این محصولات، با مشخصات درج شده در انتهای مقاله تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید. ما در کوتاه ترین زمان، محصولات مورد نظر را به دستتان خواهیم رساند. 

شرکت اصفهان پلاست ارائه کننده بهترین و معتبرترین ,لوله‌ پلی اتیلن, و نوار تیپ, در ایران می‌باشد. این اتصالات نیز همچون دیگر اتصالات پلی اتیلن در مجموعه‌ی ما دارای کیفیت تضمینی است.

برای ساخت این محصولات از بهترین متریال اولیه استفاده شده و کیفیت‌شان درجه یک است. برای ثبت سفارش می‌توانید با مجموعه ما ارتباط گرفته و بهترین لوله‌های پلی اتیلن را در تعداد مد نظر خود سفارش دهید.

گروه صنعتی اصفهان پلاست با هدف استفاده بهینه از آب در کشاورزی و به کارگیری روش‌های نوین آبیاری و اشتغال زایی، از سال ۱۳۷۶ فعالیت خود را آغاز کرد. در اولین سال‌های آغاز فعالیت، به تولید لوله‌های تک لایه هیدروفلو پرداخت. سپس در سال ۱۳۸۲ لوله‌های پلی اتیلن سایز ۱۶ تا ۳۱۵ را تولید کرد.

رفته رفته تعداد محصولات تولیدی به همت مدیران و پرسنل پرتلاش مجموعه افزایش یافت و کیفیت آنها نیز با کسب تجربه، هر روز بهتر شد. اکنون این تولیدی موفق امیدوار است تا در سال‌های آینده به تولیدات بیشتری دست پیدا کرده و خدمات بیشتری به کشاورزان زحمت‌کش سرزمینمان ارائه کند.

شما عزیزان می‌توانید جهت ثبت سفارش و یا کسب اطلاعات محصولات با شماره تلفن‌های زیر تماس گرفته و پاسخ خود را دریافت کنید:

آدرس: ۱۵ خرداد غربی شیخ فضل الله نوری پلاک ۱۰

تلفن دفتر اصفهان پلاست : ۰۲۱۶۶۱۴۱۰۰۰

آقای امینی : ۰۹۱۲۱۲۲۶۶۵۰

ایمیل:  info@esfahanplast.com

اینستاگرام: esfahan_plast@

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)

برچسب ها :

فهرست مطالب

نویسنده مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121226650