معرفی بهترین سیستم گرمایش از کف و مزیت ها

سیستم گرمایشی از کف جایگزین مناسبی برای شوفاژها و بخاری‌های سنتی است. در این مطلب تلاش می‌شود تا تعریفی از سیستم گرمایشی از کف و مزایای آن را ارائه شود.

سیستم گرمایشی از کف چیست؟

سیستم گرمایشی از کف چیست؟

به هر نوع سیستمی که گرما را از کف زمین به دیگر نقاط خانه منتقل کند سیستم گرمایشی از کف گویند. در سال‌های گذشته این شیوه جایگزین شوفاژها و رادیاتورها شده است. در سیستم گرمایشی از کف گرما از سطح زمین به سمت بالا حرکت می‌کند. بطوریکه هنگام راه رفتن پاهای شما گرما و حرارت را احساس می‌کند.

یکی از مزایای این نوع سیستم گرمایشی این است که تمام نقاط خانه از گرما یکسانی برخوردار است و به عبارتی هوای خانه به طور یکنواخت و مطبوع می‌باشد. در حال حاضر به خاطر ساخت و سازهای بروز و مدرن بیشتر خانه‌ها از این سیستم گرمایشی استفاده می‌کنند.

رومی‌های باستان با کانال کشی در زیر کف خانه هوای گرم را از آن عبور می‌دادند. همچنین کره‌ای‌ها نیز دود حاصل از سوخت را قبل از عبور از دودکش وارد کف خانه‌ها کرده و بنابراین از این نوع سیستم گرمایشی برای گرم کردن محیط خانه خود استفاده می‌کردند. به همین صورت به دیگر نقاط کشور نیز این سیستم گرمایشی وارد شده است.

سیستم گرمایش از کف راحت‌ترین و سالم‌ترین روش برای گرم کردن خانه و ساختمان‌ها شناخته شده است. بطوریکه با احساس گرما در زیر پاها در روزهای سرد زمستانی احساس رضایت و خرسندی بیشتری هم بوجود می‌آید.

انواع سیستم گرمایشی از کف

انواع سیستم گرمایشی از کف

برای انتقال گرما از کف به دیگر نقاط خانه دو راه وجود دارد:

  • روش الکتریکی
  • روش هیدروونیک

انتقال گرما از طریق روش الکتریکی به این صورت است که حرارت از طریق سیم‌های برقی با استفاده نوعی خاص از کابل امکان پذیر است که با عبور الکتریسیته حرارت از کف زمین به دیگر نقاط منتقل می‌شود. اما در روش هیدرونیک انتقال گرما از طریق آب گرم و هدایت آن با استفاده از لوله‌ها انجام می‌شود.

مزایای سیستم گرمایشی از کف

استفاده بهینه از انرژی

در گذشته برای گرم کردن یک خانه از طریق رادیاتورهای سنتی لازم بود تا دمای خانه به چیزی حدود ۹۴۱ تا ۹۶۱ درجه فارنهایت برسد یعنی حدود ۶۶ تا ۱۶ درجه سانتیگراد.  اما امروزه با استفاده از سیستم گرمایشی از کف این دما نهایتاً به ۹۱ درجه سانتیگراد یا ۴۴ درجه فارنهایت می‌رسد.

دمای یکنواخت اتاق با سیستم گرمایشی از کف

 وقتی خانه یا اتاقی از طریق بخاری و رادیاتورهای سنتی گرم می‌شدند تفاوت دمایی در اطراف پنجره کف و اتاق‌ها به طور محسوسی احساس می‌شد. این مشکل در گرمایش از کف از بین رفته و هوای تمام خانه به صورت یکنواخت و یکپارچه است.

سیستم گرمایشی از کف سیستمی ساده و بدون دردسر

 این سیستم پس از نصب نیازی به تعمیر و نگهداری ندارد. به عبارتی سیستم عمری برای خانه‌ها به شمار می‌آید. در این سیستم امکان کنترل منطقه‌های حرارتی به صورت دستی نیز وجود دارد.

سازگاری سیستم گرمایشی از کف با انواع کفپوش‌ها

 این سیستم گرمایشی با همه کف پوش‌ها مثل سنگ، بتن، چوب، فرش و کاشی سازگاری دارد. اما در بین همه این‌ها کاشی و سرامیک بخاطر تحمل دمای بالاتر و اتصال گرما و انتقال گرما به سایر نقاط خانه کارایی بیشتری نسبت به بقیه دارند. فضای آزاد برای دکوراسیون امروزه بخاطر قیمت بالای مسکن و هزینه زیاد خانه‌ها تمایل برخی افراد به سمت خانه‌های کوچک‌تر است که می‌توان با استفاده از این سیستم گرمایشی از کف، فضای بیشتری برای دکوراسیون خانه خود مهیا کند.

ایمنی با گرمایش از کف

 یکی از خطرناک‌ترین وسایل خانه برای کودکان بخاری و شوفاژ است. همچنین نشت گاز نیز از عوامل نگران کننده برای همه افراد به شمار می‌رود. با استفاده از سیستم گرمایشی از کف می‌توان خطرات ناشی از این موارد را تا حد بسیار زیادی کاست.

هزینه پایین انرژی در سیستم گرمایشی از کف

 این سیستم از آنجایی که بخشی از گرما را از طریق تابش به فضای خانه منتقل و از طریق رسانش آن را به هوا منتقل می‌کند باعث پایین آمدن هزینه مصرف انرژی می‌شود. نصب این سیستم گرمایشی در مناطقی که آب و هوای سرد‌تری دارند گزینه مناسبی است.

مزایای سیستم گرمایشی از کف

تمیزی دیوارها

در زمان‌های گذشته بخاطر وجود رادیاتورهای سنتی دیوارهای خانه‌ها کثیف و آلوده می‌شدند که در حال حاضر با استفاده از این سیستم گرمایشی منزل شما خالی از هرگونه آلودگی است.

عدم ایجاد آلودگی هوا

 این سیستم گرمایشی در مقایسه با بخاری‌ها از پخش شدن گازهای مضر و آلودگی هوا جلوگیری می‌کنند.

بی سر و صدا بودن

بی سر و صدا بودن سیستم گرمایش از کف یکی از محاسن آن است. این سیستم هنگام کارکردن هیچ گونه سر و صدایی ایجاد نمی کند و صداهایی مانند لرزش کانال یا صدای فن نمی دهد.

طول عمر بالای سیستم گرمایش از کف

یکی از مهم‌ترین مزایای سیستم گرمایشی از کف عمر طولانی مدت این سیستم است. سیستم گرمایش از کف به خاطر استفاده از قطعات متحرک کمی که دارد زمان ماندگاری آن نیز بیشتر است  همچنین این سیستم نسبت به دیگر سیستم‌های گرمازا شرایط نگه داری راحت‌تری دارد و علاوه بر آن تعمیرات و خرابی کمتری نیز دارد.

ثبات در تولید حرارت

پس از گرم شدن دمای اتاق این حرارت با ثبات بیشتری باقی می‌ماند و به دیگر نقاط خانه منتقل می‌شود. در واقع تولید گرما به صورت تدریجی است و میزان افت دما نیز بسیار کم است به همین دلیل مدت زمانی که طول می‌کشد تا هوای اتاق سرد شود نسبت به دیگر سیستم‌های گرمایشی کم‌تر است.

عدم ایجاد آلودگی در خانه

در سیستم گرمایشی از کف بخاطر اینکه هیچ جریان همرفتی در این سیستم برقرار نمی شود. بنابراین گرد و خاکی هم در محیط تولید نمی شود که این امر عامل مهمی برای کسانی که بیماری آسم و مشکلات تنفسی دارند است.

یکی دیگر از مزایای سیستم گرمایشی از کف این است که در دمای پایین عملکرد بهتری دارد و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد.

سخن پایانی

اگر قصد اعمال سیستم گرمایشی از کف را در منازل یا ساختمان خود دارد حتما با متخصصان این حرفه مشورت کنید تا با اجرای صحیح دستور العمل‌ها علاوه بر هزینه کم‌تر از مشکلات احتمالی نیز جلوگیری کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

برچسب ها :

فهرست مطالب

نویسنده مقاله

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121226650